Nákupy potravin v horkých dnech? Dodržujte důležitá pravidla
V létě se s tím sem tam potýká každý z nás – uděláme velký nákup, venku jsou vedra, a tak máme logicky obavy z toho, abychom potraviny dopravili domů čerstvé. Jak si s tím poradit?
Každoročně se u nás vyhodí v průměru okolo 100 kg potravin na osobu. Jedna domácnost by přitom mohla při rozumném způsobu nakupování a správném skladování potravin ušetřit v průměru 8 000 korun ročně. A právě správným postupem při letních nákupech, můžeme my všichni přispět ke snížení plýtvání s jídlem.
Obecně bychom měli pamatovat na to, že v horkém létě bychom měli nakupovat co nejblíže místa, kde nákup uskladníme. „V horkých letních dnech, kdy se teploty šplhají přes 30 °C, jsou teploty v našem autě daleko vyšší. Ačkoliv dnes jsou auta vybavena klimatizací, během pár minut na parkovišti před obchodem teplota v odstaveném autě vyšplhá na 50 i 60 °C. Čerstvým potravinám nedělá dobře nejen vysoká teplota, ale i teplotní šok, když je do auta naložíme,“ upozorňuje Petr Baudyš, vedoucí oddělení kvality PENNY s tím, že v tropických dnech je takovou hranicí, kdy by potraviny měly přežít cestu z obchodu bez úhony, 15 až 20 minut. „V naší síti s takřka 400 prodejnami pak má dojezdovou vzdálenost do našich obchodů 15 minut aktuálně 95 % obyvatel,“ doplňuje Baudyš.
Pozor na majonézu
Myslete také na odjezd na dovolenou a nakupujte tak, abyste vše stihli spotřebovat. To se týká hlavně ovoce, zeleniny nebo mléčných výrobků. S trvanlivým zbožím, jako jsou mouka, těstoviny nebo konzervy si starost dělat nemusíme.
A další pravidlo: cokoliv je v prodejně v chladícím boxu je třeba vyšším teplotám vystavovat jen krátce a po nezbytně nutnou dobu na přepravu. Hned po návratu domů potraviny vložte do chladničky a obezřetní buďte hlavně v případě produktů obsahujících majonézu, což jsou různé saláty či dressingy, ale i populární bagety.
„Koupit si obloženou bagetu s dressingem nebo majonézou, s tím, že si jí sníme třeba za hodinu cestou v autě, nedoporučujeme. Velmi snadno si tak můžeme způsobit nepříjemné zažívací problémy.“ Pokud jde o vejce, ta, pakliže jsou správně skladována (skladovací teplota je 5 až 18 °C), by měla vydržet bez následků i delší cestu.
Samostatnou kapitolou je maso a masné výrobky, zvláště měkké salámy a uzeniny. „Při vyšších teplotách v nich dochází k růstu mikroorganismů, které způsobí zkažení potraviny a po jejich konzumaci nám hrozí zdravotní problémy. To se netýká jenom jen masa jako takového, ale i uzenin, a to včetně strojově balených,“ varuje Petr Baudyš.
Zvažte nákup termotašky
Pokud si chcete pochutnat na čerstvém pečivu, zelenině a ovoci, nepřepravujte je v uzavřených mikrotenových sáčcích, protože hrozí jejich zapaření. To následně může vést k vzniku plísně a potraviny se opět velmi rychle zkazí.
Popřemýšlejte nad nákupem termotašky. „Dokážou uchovat potraviny v potřebné teplotě i několik hodin. Zvláště při delších cestách, kdy víme, že nebudeme moci potraviny v krátké době uskladnit v chladničce, je to pro zachování čerstvosti a zdravotní nezávadnosti v horkém létě prakticky nezbytnost,“ radí Petr Baudyš a přidává i další tip: „Takovým malým trikem, jak uchovat například mléčné výrobky nebo uzeniny po nějakou dobu v chladu je to, že je dáváme do společné tašky k mraženým potravinám. Ty pak udrží chlazené potraviny v příznivější teplotě déle než doporučovaných 15 až 20 minut.“
A ještě jednou mražené potraviny, u těch by nemělo dojít k jejich rozmrznutí a opakovaném zamražení. Pokud „povolí“, raději je hned spotřebujte. „Když například rozmrzlou zmrzlinu, ale i třeba maso, znovu zamrazíme, voda v potravině zkrystalizuje. Tím potravina změní své senzorické vlastnosti, a tedy i výslednou chuť. Zkrátka už nám nebude chutnat.“
Co radí PENNY pro „horké nákupy“
Nakupujte nejblíže místu, kde můžete potraviny správně uskladnit (přepravní doba max. 15 minut).
Chlazené a mražené potraviny přepravujte v chladících taškách.
Rozmrzlé mražené potraviny znovu nezmrazujte a co nejdříve spotřebujte.