Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Nakupování před Vánocemi, jak na efektivní přípravu na svátky bez stresu?

Nakupování před Vánocemi, jak na efektivní přípravu na svátky bez stresu?
Zdroj: unsplash

Vánoce se blíží, a přestože se jedná o svátky klidu, prakticky nikdo z nás se v tomto období nevyhne nakupování. A to je paradoxně pro mnohé z nás noční můrou. „Výlet“ mezi regály však nemusí být stresujícím zážitkem. Jak na to, aby nakupování proběhlo v maximální pohodě?

Mějte připravený plán i jasný rozpočet

Základem je rozumný časový rozvrh. Podívejte se do kalendáře a realisticky vyhodnoťte, kolik máte na vše času. Začít 23. prosince je opravdu pozdě, máte-li stihnout nákupy dárků, předvánoční úklid, pečení cukroví i zajištění jídla na svátky.

Aby vánoční nákupy proběhly bez stresu, dejte si cca měsíční časovou rezervu. Češi jsou ostatně v tomto směru zodpovědní, jak vyplývá z průzkumů. Více než 80 % z nás nakupuje dárky nejméně s měsíčním předstihem.

Sepište si také seznam, který vám pomůže ujasnit si, kolik dárků budete kupovat a pro koho. Omezíte se na nejbližší rodinu nebo míníte vymýšlet překvapení i pro vzdálenější příbuzné?

Nad seznamem si začněte ujasňovat nejen počet lidí, ale i rozpočet. Vyšší limit bývá vhodné nastavit pro děti, na dárky pro dospělé si můžete nechat hranici třeba 1 000 Kč. Budou se vám lépe rozmýšlet konkrétní dárky.

A pozor, kupte raději malou drobnost navíc. Co když se o svátcích nečekaně ohlásí například teta ze Slovenska. Ať pro ni máte alespoň maličkost v podobě vonné svíčky.

Trápí vás poněkud omezený dárkový rozpočet? Ušetřit můžete, pokud si počkáte na slevové akce, obchody se začleňují do akcí, jako je Black Friday. Využít můžete také slevové kupóny. A pro jistotu vypněte sociální sítě, ať vás zbytečně nestresuje, že kamarádka dostala k Vánocům diamantový náhrdelník a kolega dovolenou na Bali. Vánoce opravdu nejsou pokynem k bezuzdnému utrácení.

Vyhněte se davům a svátky zbytečně „nehroťte“

Pokud můžete, choďte do obchodů mimo „špičku“. Atmosféra v obchodech s ubývajícími dny do Vánoc houstne, počty lidí, kteří mnohdy bezradně korzují mezi regály, také. Může se vám vyplatit vyrazit do obchodu spíše brzy ráno nebo v dopoledních hodinách, můžete-li si vzít dovolenou. Lidí v obchodech bude v tuhle dobu znatelně méně.

Dárky můžete objednat i online. Tím se jakémukoli stresu a nepříjemným frontám v obchodech vyhnete zcela. Je však nutné myslet na to, že v takovém případě musíte začít vybírat skutečně dostatečně brzy. I e-shopy a přepravní společnosti trpí předvánočním shonem. Dárek objednaný s týdenním předstihem už zkrátka nemusí stihnout pod stromeček dorazit.

I když věci vlastnoručně vyrobené potěší, myslete na to, že to nemusíte přehánět. Pakliže trpíte nedostatkem času, co se dá koupit, to jednoduše kupte a netrapte se tím. Koneckonců Vánoce nejsou o dvaceti druzích cukroví a zaručeně nebudete vzpomínat na vlastnoručně vyrobený balicí papír, který má každá influencerka na Instagramu, ale spíše na čas, který můžete strávit s rodinou.

Tu navíc neváhejte zapojit do přípravy. Ať vám pomohou s úklidem, výzdobou, ale i pečením cukroví. Hlavně děti budou nadšené, nicméně i váš protějšek ruku k dílu přiložit může.

Související články

Další články