Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Nakupování o svátcích? Čtvrtý stupeň podle ministerstva zdravotnictví ovlivní i chod obchodů

Zdroj: pixabay.com, koláž eXtra.cz
Koronavirus
Už nyní je jisté, že se Česko od pátku opět ponoří do čtvrtého stupně v systému PES. To bude mít velký vliv na Vánoce, obzvlášť pak otevírací dobu obchodů. Záleží ale, zda bude platit nouzový stav, o kterém budou poslanci jednat 22. prosince. Je ale pravděpodobné, že dojde na jeho prodloužení...

Většina lidí si na Vánoce běžně nakoupí už před svátky, aby během nich nemuseli nic shánět a mohli si je užít v klidu. Někdo si ale přesto čas od času potřebuje doplnit zásoby, a tak si běžně zaběhne pro nějaké drobnosti do obchodu. To ale ještě v Česku neřádil koronavirus

Vše záleží na prodloužení nouzového stavu

Ačkoliv už to před pár týdny vypadalo tak, že si Vánoce užijeme bez výraznějších omezení, nakonec epidemie chytla druhý dech a počty nakažených opět začaly stoupat. Proto Češi ve třetím stupni setrvali pouze pár týdnů a od pátku přejdou opět do čtvrtého, ve kterém se zpřísní řada opatření. Ta se nejspíš dotknou i otevírací doby obchodů.

Vše přitom záleží na tom, zda poslanci 22. prosince schválí prodloužení nouzového stavu, který platí do 23. prosince. Přestože už při posledním hlasování tento návrh nepodpořila opozice, vláda si zvládla prosadit svou a pravděpodobně se to povede znovu.

Obchody možná o svátcích neotevřou

"Pokud bude v platnosti čtvrtý stupeň a bude zároveň platit nouzový stav, bude se otevírací doba řídit Zákonem o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě č. 223/2016 Sb. Tento zákon stanovuje otevírací dobu na Štědrý den do 12:00, na 1. a 2. svátek vánoční jsou standardně dle tohoto zákona obchody zavřené," řekla pro eXtra.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

Hrozí tak, že lidé si nebudou moct během vánočních svátků dokoupit zásoby ani ve večerce. Zákon pak platí stejně jako pro maloobchod i pro supermarkety. Například takové Makro plánuje otevřít 26. prosince. To se ale může zkomplikovat, dojde-li na prodloužení nouzového stavu, zatímco Česko bude ve čtvrtém stupni.

Související články

Další články