Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Nákupní horečka: Češi vzali obchody s respirátory ve velkém. Dostane se na všechny?

Zdroj: Profimedia
COVID-19
Od úterý bude na vytížených veřejných místech povinné nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky na sobě. Okamžitě po pátečním oznámení začali lidé nakupovat ochranné pomůcky ve velkém. Některé e-shopy hlásí vyprodáno, jiné jich mají dostatek.

„V souvislosti s poptávkou respirátorů a roušek jsme vyčerpali veškeré zásoby pro tento den. Další zboží očekáváme tento týden,“ hlásí v pondělí před půl devátou ráno e-shop lékárenského řetězce Dr. Max. Zájem je především o respirátory FFP2. Mluvčí společnosti Michal Petrov však Novinkám.cz řekl, že zásobování jejich lékáren je plynulé. „Zásoby máme dostatečné a další respirátory od spolehlivých dodavatelů na cestě. Řádově se jedná o miliony kusů, samozřejmě s platnou evropskou certifikací,“ ujistil mluvčí.

Ztěžka byste respirátory hledali v internetovém obchodě Pilulka.cz, tam hlásí dodávku dalšího zboží v průběhu příštích dní. Stejně tak Alza.cz. Naopak Mall.cz má respirátorů dostatek, například dva respirátory KN95 lze koupit se 40% slevou za 64 Kč. Obchod Lékárna.cz nabízí respirátor KN95 2× se 47% slevou za 79 Kč.

Respirátory vyjdou čtyřčlennou rodinu na tisíce korun měsíčně

I když jsou ceny za respirátory od začátku února osvobozeny od daně z přidané hodnoty, čtyřčlennou rodinu stejně vyjdou na tisíce korun měsíčně. Při úvaze, že jeden respirátor stojí průměrně 10 až 40 korun a vydrží v lepším případě 8 hodin, je jasné, že dospělý člověk, který chodí do práce, do obchodů a jezdí veřejnou dopravou, spotřebuje víc než 40 respirátorů za měsíc.

„Jezdit do práce, do školy, tam mít respirátor nasazený celou dobu. Tedy nejspíše každý člen domácnosti dva respirátory denně. To je nejdražší řešení, asi 8800 korun měsíčně. To samé, ale použít respirátor, který je možno dezinfikovat a prodloužit jeho životnost. Náklady měsíčně asi 3000 Kč měsíčně,“ řekl ČTK analytik Capitalinked.com Radim Dohnal v lednu, tedy předtím, než byly respirátory osvobozeny od DPH.

V současnosti nejdražší varianta ochrany obličeje pro čtyřčlennou rodinu vychází při současných cenách na zhruba 6000 korun měsíčně. Nejlevnějším řešením je podle Dohnala jednou za dva měsíce nakoupit každému členu domácnosti nanošátek za 800 až 1000 korun. Ten průběžně dezinfikovat a přes noc vyprat. Náklady činí od 1600 Kč měsíčně.

Související články

Další články