Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Nákazu na finančáku úřady čtyři dny tajily. Koronavirus už mají 4 úředníci

Zdroj: reprofoto Google Mapy/Street View
+ Další 4 fotografie
ZNEPOKOJENÍ
Finanční úřad pro Prahu 10 obchází strach z koronaviru. Ve středu úřady potvrdily dvě nakažené úřednice, redakci eXtra.cz pak mluvčí Finanční správy oznámila další dva nové případy ve stejném úřadu. Nevědomky také potvrdila, že veřejnost se o nebezpečí šíření viru dozvěděla až s odstupem čtyř dnů.

Risk

Finanční úřad pro Prahu 10 má zhruba 250 zaměstnanců, denně ho navštíví velká řada občanů, minimálně stovky, ne-li tisíce. A přestože úřad už od neděle ví, že se mezi zaměstnanci objevil koronavirus, čtyři dny o tom nebyl schopný veřejnost informovat.

Řada občanů by přitom při znalosti takové informace raději návštěvu úřadu zrušila a neriskovala případný přenos nebezpečného koronaviru

VŠE O KORONAVIRU V ČR ZDE

Další případy?

Jenže až poté, co média, která informovali vyděšení zaměstnanci, začala ve středu bombardovat úřady dotazy, vyšlo najevo, že zde opravdu koronavirus řádil. Dosud se vědělo o dvou nemocných, již ve čtvrtek ráno jsme od spolehlivého zdroje dostali zprávu o dalších dvou potvrzených případech. Po řadě hodin ověřování se informace opět ukázala jako pravdivá. „Od vlády máme na Finančním úřadě Prahy 10 potvrzené další dva případy koronaviru. O dalších opatřeních se bude jednat,“ řekla eXtra.cz mluvčí Finanční správy pro Prahu Miroslava Bardonková.

Finanční správa, pod kterou Finanční úřad z desáté pražské městské části spadá, navíc reagovala i na článek tn.cz, podle něhož měly dotyčné orgány mlčením o nákaze ohrozit zaměstnance i veřejnost. A zde se objevilo potvrzení dosavadní spekulace o tom, že se o nákaze opravdu ví již od neděle.

Prozrazení

„Dotyčná zaměstnankyně FÚ pro hlavní město Prahu, ÚP pro Prahu 10 se vrátila z dovolené, z oblasti do té doby rizikově neoznačené, a dne 2. 3. 2020 nastoupila zpět do zaměstnání. Do styku přišla pouze s kolegy, s daňovou veřejností nikoliv. Vzhledem k tomu, že se u ní projevily respirační problémy v pátek 6. 3. 2020, již do práce nenastoupila a oslovila příslušnou hygienickou stanici. Pozitivní test na koronavirus COVID-19 byl u ní potvrzen v neděli 8. 3. 2020 ve večerních hodinách a do práce již nenastoupila,“ sdělila Finanční správa. Její kolegyně byla testována v domácí karanténě a výsledek jí také vyšel pozitivně.

Proč tedy o nákaze víme až od středy, když je známá od neděle?

„O tom nebudeme diskutovat. Máme tu hodně práce,“ odmítla prodlení v informování veřejnosti jakkoli komentovat Bardonková. Nereagovala ani na dotaz, zda někdo z odpovědných nezakázal řediteli úřadu zavřít z preventivních důvodů celou budovu. Také o tom se také přitom spekuluje.

V současné krizové situaci by určitě každý od státních orgánů uvítal naprostou transparentnost a informace o místech, kde se koronavirus šíří, aby se jim pokud možno mohl vyhnout…

Související články

Další články