Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Nakazíme všechny a počkáme, kdo přežije! Velká Británie couvá z riskantní strategie

Nakazíme všechny a počkáme, kdo přežije! Velká Británie couvá z riskantní strategie
Zdroj: koláž eXtra.cz
+ Další fotografie
boj s koronavirem
Britský premiér Boris Johnson na pondělní tiskové konferenci radikálně změnil kurz. Původní taktika, kdy Velká Británie uvažovala o velmi vlažných opatřeních ohledně nového koronaviru, získává kvůli přibývajícím případům trhliny. Britská vláda své návrhy po veřejné kritice přehodnotila a pandemii začala brát mnohem vážněji, uvedla CNN.

Ještě před několika dny stačilo, aby lidé s příznaky koronaviru zůstali doma po dobu sedmi dnů. Od pondělka už Britové s příznaky, jako je například horečka nebo neustávající kašel mají zůstat v domácí izolaci dva týdny. Zároveň premiér doporučil, aby lidé omezili kontakty s ostatními a zbytečně necestovali.

Vyzval je i, aby se vyhýbali hospodám, klubům, divadlům a restauracím, zvláště pak starší lidé, těhotné ženy a lidé s oslabenou imunitou. Ty by měli ostatní "chránit" po dobu 12 týdnů. Kdo může, měl by pracovat z domova. Zároveň uvedl, že pohotovostní složky nebudou už do budoucna přítomny na velkých shromážděních, jako jsou například sportovní akce a hudební koncerty.

Ještě minulý čtvrtek přitom Boris Johnson tvrdil, že britským ideálem je promořit koronavirem celou společnost, odmítl zavírat školy i rušit hromadná shromáždění. Jediným opatřením byla pobídka k sebeizolaci těch, kteří pociťují příznaky. A to pouze na výše avizovaný jeden týden. "Myjte si ruce a buďte rozumní," doporučovala britská vláda. Evropské země přitom přijímaly čím dál tím tvrdší opatření. Kritici Borise Johnsona jej začínali obviňovat, že se svým národem hraje ruskou ruletu.

Roste počet případů

Britští zákonodárci se ale od svého divokého plánu museli odklonit rychleji, než se původně očekávalo. Nárůst nových potvrzených případů totiž předčil očekávání. Boris Johnson začal být i vstřícnější i k médiím a zavázal se ke každodenním tiskovým konferencím. Přesto momentálně Británie za ostatními západními zeměmi značně zaostává a vlak jí ujíždí. Na rozdíl od Irska zatím ani nezakázala provoz restauračních zařízení.

7,9 milionu hospitalizovaných, hrozí prognóza

Podle tajné zprávy Public Health England (PHE), která má sloužit jako instruktáž pro pracovníky Národní zdravotní služby (National Health Service, NHS) může koronavirová pandemie trvat až do příštího jara a vést k hospitalizaci až 7,9 milionu lidí, píše britský web Guardian. Nemoc Covid-19 by tak zasáhla do životů až 80 % Britů.

"Když lidé uslyší, že to bude trvat 12 měsíců, budou nejspíš naštvaní a vystrašení. Rok je ale zcela věrohodná doba. Toto číslo ale není dostatečně pochopeno. Myslím, že výskyt bude klesat v létě, koncem června, ale vir se vrátí v listopadu, podobně jako například sezónní chřipka. Myslím, že tu bude navždy, ale časem se stane méně závažným, v souvislosti se zvyšující se imunitou," řekl Guardianu profesor medicíny na University of East Anglia Paul Hunter.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy