Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Nakažených Čechů přibývá, viroložka promluvila: Tímhle prochází pacient s koronavirem

+ Dalších 5 fotografií
Stále není důvod k panice, ale lhostejnost je také špatná. Tak se staví k šířící se nákaze koronavirem uznávaná viroložka Ruth Tachezy. Česko má zatím 40 nemocných, každým dnem přibývají další. Vláda zakázala akce nad 100 lidí a zavřela všechny školy. Jak je o ně postaráno v českých nemocničních zařízeních? I na to odpovídá Tachezy v rozhovoru pro eXtra.cz.

Koronavirus už je ve všech státech Evropské unie, nejrychleji postupuje v Itálii. Ta přeskočila Jižní Koreu a po Číně má druhý nejvyšší počet nakažených. Česko zatím eviduje 40 případů. "Je potřeba být ostražitý a připravený, ale nepanikařit a nemít přehnané obavy," nabádá viroložka Ruth Tachezy.

Šéfka výzkumné skupiny v Biotechnolo­gickém a biomedicínském centru Akademie věd a Univerzity Karlovy (Biocev) souhlasí s názorem kardiochiruga Jana Pirka, podle kterého bychom se měli koronavirem co nejrychleji nakazit všichni. "Upřímně řečeno, ano, je to tak. Když se promoříme, měli bychom získat určitou imunitu. Jak ta imunita bude dlouho trvat, není ale nikdy jasné, u každého viru je to jinak. Platí i to, že u některých lidí, kteří se přechodně nakazí, se nemusejí vytvořit protilátky," řekla eXtra.cz viroložka.

Péče o nemocné

Není to ale tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. "Problém je ten, že když přijde nový virus a vzniká epidemie, nastávají potíže ve zdravotnických kapacitách pro ty vážnější případy. Je tak dobré trošku oslabit, rozprostřít dopady té epidemie. Mohl by vzniknout problém, že pro ty případy by kapacity nestačily," zdvihá Tachezy před Pirkovým názorem varovný prst.

Čím vším si musí projít člověk s podezřením na koronavirus, u kterého se nákaza následně potvrdí? "Sestry se sanitkou objíždějí pacienty, kteří volají, že jsou v podezření, a odebírají vzorky. Do té doby jsou pacienti v domácí péči. Pokud tohle není možné, zřejmě hygienik instruuje pacienta, jestli má přijít na odběry, nebo ne. Roli hrají samozřejmě příznaky a také epidemiologická anamnéza," uvedla viroložka. "Testy se musejí opakovat, není vyloučeno, že první test je negativní a pozitivní až druhý. Pokud jsou testy potvrzeny, nechávají pacienty čtrnáct dní v karanténě a následně je propouštějí," dodala Tachezy.

Celý rozhovor sledujte ve videu na začátku článku.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy