Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020 Počasí

Nejnovější kauzy

Nakažená klíšťata se nezadržitelně šíří Evropou. Nejhorší situace je u nás v Česku!

Nakažená klíšťata se šíří Evropou!
Zdroj: facebook.com
+ Další 3 fotografie
Kde hrozí největší nebezpečí od klíšťat v celé Evropě? Bohužel první místo drží Česká republika. Letos už lékaři zaznamenali 77 případů nakažení.

Evropu doslova zaplavila nebezpečná klíšťata nakažená encefalitidou. Nejhorší situace je bohužel v Česku. Počet pacientů nakažených encefalitidou je v Česku největší z celé Evropy. Letos už u nás lékaři nahlásili 77 těžších průběhů nemoci. Téměř tři čtvrtiny nakažených pacientů pocházejí z měsíce června.

I loni jsme u nás měli nejvíce pacientů nakažených klíšťovou encefalitidou. Problémem je, že klíšťata jsou stále více odolná proti zimě a mrazům a stěhují se do oblastí, kde dříve nežila. Případy nakažení jsou najednou známé dokonce i z Finska či Švédska.

Velkým problémem je, že pouze 24 procent obyvatel Česka je očkovaných. Přeočkovat se poté nechá pouhých 18 procent.

Souboj s klíšťovou encefalitidou je zápasem se smrtí. „Byl jsem jako stoprocentní ležák, to znamená pacient, který leží, je polohován, krmen. Bylo tam i jedno nebo dvě kritické období, kdy se doslova bojovalo o přežití,“ popsal jeden z pacientů boj o život na webu TN.cz.

Navíc klíšťová encefalitida byla zaznamenána i u dalšího poddruhu klíštěte. Ten by se mohl v Česku rozšířit podobně, jako se rozšířilo klíště obecné.

Související články

Další články