Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Nákaza strmě roste: Česko má už 141 pacientů s koronavirem, exkluzivně promluvil Roman Prymula

Zdroj: Profimedia.cz / eXtra
+ Dalších 6 fotografií
nákaza
Počet nakažených zákeřným virem rapidně přibývá. V Česku jde už o 141 případů. V ČR aktuálně platí nouzový stav. Skokově roste i počet nakažených v sousedních zemích. Dnes vláda oznámila, že je zakázáno vycestování z ČR do zahraničí českým občanům a cizincům s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů. Ve stejný čas začne platit také zákaz vstupu všech cizinců na území České republiky. Zákaz začne platit v noci z neděle na pondělí.

Situace aktuálně vypadá nepříznivě. Počet případů nákazy se v Česku od rána zvýšil o 25, celkem na 141. Hygienici se nadále snaží dohledávat lidi, se kterými byli infikovaní v kontaktu.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se vyjádřil směrem k aktuálnímu stavu na svém Twitteru. "Koronavirus. Pár aktuálních čísel za dnešek. Máme 141 pozitivních pacientů. To je od včera nárůst o 25. V karanténě je z nařízení hygienických stanic 1646 osob. Lékaři vystavili 5243 eNeschopenek," uvedl.

Redakci eXtra.cz poskytl rozhovor epidemiolog Roman Prymula, který se obává, že po nadcházejícím víkendu bude situace ještě vážnější "Je možno očekávat počet nakažených někde mezi dvěma sty až čtyřmi sty," řekl Prymula s tím, že v dalším týdnu mohou následovat ještě razantnější opatření. "Určitě mohou, už tedy ne o tolik, ale mohou. Na základě predikcí v jiných zemích tak my máme o trošku výhodnější pozici, že můžeme vidět, co se děje v těch zemích, kde se nic podobného při nástupu nákazy nedělalo. A ten model je Itálie, Španělsko, ale i Německo. Podle toho se dá predikovat úspěšnost současného opatření. V tuto chvíli jsme udělali celkem restriktivní model, který se může projevit až někdy další středu – té inkubační doby, tedy těch šesti dnech – a potom budeme zvažovat finální úpravu opatření, která už tolik restriktivní být nemohou," řekl eXtra.cz.

Celý exkluzivní rozhovor s Romanem Prymulou najdete ZDE

Nová vládní opatření proti koronaviru, která vláda ustanovila v pátek 13. března:

  • Vláda zakázala vycestování z území ČR českým občanům a cizincům s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dní. Ministr vnitra stanoví výjimky. Zákaz začne platit v noci z neděle na pondělí.
  • Stát uvolní až 500 milionů korun z rozpočtové rezervy na nákup zdravotnického vybavení.
  • Vládní kabinet kvůli koronaviru dočasně zrušil nedělní zákaz jízdy kamionů.
  • Od pondělí po dobu trvání nouzového stavu nařizuje všem denním stacionářům pozastavení činnosti.
  • Od sobotních 6 hodin ráno začne platit zákaz přítomnosti veřejnosti v bazénech, turistických informačních centrech a na venkovních i vnitřních sportovištích s účastí přesahující ve stejný čas 30 lidí. Vláda rovněž zakázala prodej na tržnicích, jako je pražská Sapa.
  • Šíření koronaviru může být trestným činem.
  • Vláda zakáže kvůli šíření koronaviru s účinností od půlnoci na sobotu návštěvy ve věznicích a detenčních ústavech.

Související články

Další články