Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Počasí

Nejnovější kauzy

Najíst se bez roušek a zavíračka v 9 večer: Vláda dostala návrh na otevření restaurací

Zdroj: Pixabay
+ Další 3 fotografie
návrh
Hospodářská komora, Svaz obchodu a cestovního ruchu společně s Asociací hotelů a restaurací předložily první návrh a písemný návod Andreji Babišovi (65), jak by se mohly znovu rozjet restaurace, obchody a provozovny, které byly uzavřené kvůli šíření nákazy koronavirem. Vláda má návrh už na stole. Jak by to mohlo podle asociací být?

Vláda před časem uzavřela restaurace a další provozovny proto, aby zamezila šíření nového typu koronaviru. Hospodářská komora společně s dalšími organizacemi přišla s návodem a návrhem, jak by se mohly podniky znovu rozjet. Andrej Babiš má návrh už na stole.

Jsou připraveni zavést přísná pravidla

„Jsme připraveni nastavit a zavést přísná hygienická a epidemiologická opatření tak, aby se minimalizovala rizika přenosu nákazy v nově otevřených provozovnách,“ píše se v návrhu. V otevřených obchodech a restauracích by se v první řadě dodržovalo pravidlo o omezeném počtu zákazníků. Nakupovat by šla jen jedna osoba z rodiny s výjimkami (ZTP, doprovod).

Restaurace by omezily počet hostů tak, že by u stolu mohli sedět pouze dva lidé. Výjimku tvoří rodiny v přímé linii, to jsou rodiče s dětmi, mezi stoly by byl odstup minimálně jeden metr.

Ochranné pomůcky a pravidla pro nákup

Zmíněné asociace počítají s tím, že zaměstnanci provozoven budou vybaveni ochrannými pomůckami a u pokladen budou plexiskla. Zákazníci na prodejnách budou muset dodržovat odstup a na podlahách bude daná vzdálenost vyznačena. Organizace doporučují zanechat pravidla pro nakupování seniorů i nadále.

Co by naopak neradi, je povinné měření teplot. Restaurace ani obchody se nezvládnou vybavit potřebnými teploměry a termokamerami. Pro restauraci zmíněné asociace nedoporučují ani, aby bylo otevřeno jen některé dny v týdnu. Obchody a restaurační zařízení by se otevíraly po etapách, postupně.

První vlna

V první vlně, tedy tento týden, žádá Hospodářská komora pootevírat hobby markety, prodejny s obuví, autobazary a prodejny automobilů. „S ohledem na ekonomickou situaci roste počet lidí, kteří budou potřebovat prodat své auto,“ píše se v návrhu pro premiéra. Dále by se do první vlny zařadila papírnictví a výtvarné potřeby, smíšené zboží, železářství a domácí potřeby. Patří tam i kadeřnictví s objednací dobou, dá se tak předejít shlukování lidí.

Druhá a třetí vlna

V druhé vlně by tak byly provozovny s elektrotechnikou a elektronikou, knihkupectví, sportovní potřeby, oblečení, klenotnictví, opravny spotřebního zboží a úpravny oděvů. Dále nábytek a vybavení domácností pod 200 metrů čtverečních, pedikúra, manikúra, sportovní aktivity a fitness. Ve třetí vlně pak vše ostatní, nábytek, hračkářství a další.

Jíst se s rouškou nedá

„Základním limitem pro otevření gastronomických provozů je však odstranění povinnosti na takových místech nosit roušky. S tímto opatřením je jakákoliv konzumace v restauracích nemožná,“ píše se dále v návrhu. I restaurace chce komora rozdělit na dvě vlny.

Po Velikonocích otevřeno?

V druhé polovině dubna by byla v první fázi otevřena restaurační zařízení, která zajišťují teplé jídlo, a to od 6 ráno do 9 večer. Další provozovny mohou dále používat výdejová okénka a rozvážku. Po konci dubna v druhé fázi se otevřou další provozovny bez časového omezení. „Očekáváme, že v období po Velikonocích vláda postupně otevře provozovny obchodů, služeb a gastronomických podniků. (…) Jsme připraveni ji s Vámi obratem detailně projednat,“ píše se ke konci návrhu.

Prezidenti asociací na konci dopisu uvádí, že pro cestovní ruch je klíčové otevření hranic pro zahraniční turisty. „Měly by být nastavené alespoň předpokládané termíny, se kterými by se dalo pracovat,“ uvádějí v návrhu a dodávají, že v Praze je pohyb turistů velmi značný a otevření hranic bude klíčovým bodem pro oživení cestovního ruchu a otevírání restaurací.

Související články

Další články