Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Nahej a retardovaná: Feri (25) s tělem chlupatého strýce lidi zaskočil, nevěří, že je video pravé

Zdroj: Profimedia
video

Na sociálních sítích se těsně před volbami začalo šířit video, na němž vidíme údajného Dominika Feriho a jeho chlupatou hruď. Říká na něm: „Seš úplně retardovaná, úplně. A já jsem úplně nahej.“ Záběry obletěly republiku. Šíří se ale i nedůvěra ohledně pravosti záběrů. Redakce eXtra.cz si na celou ošemetnou záležitost posvítila.

Kauza Dominika Feriho

Skandál ohledně Dominika Feriho a údajného zneužívání žen odpálil 17. května pouhý anonymní příspěvek na Twitteru. Od té doby se kauze intenzivně věnují novináři Apolena Rychlíková (A2larm) a Jakub Zelenka (Deník N), kteří také přišli s prvními svědectvími napadených obětí.

Jejich domovské redakce pak zveřejnily svědectví několika žen, některé z nich tvrdí, že je Feri nutil k sexu, i když to výslovně odmítly. Další se svěřily, že se z nich snažil vylákat fotografie, na kterých jsou nahé, či je údajně veřejně dehonestoval. Feri v návaznosti na to složil poslanecký mandát a vystoupil i ze strany TOP 09. Odůvodnil to tím, že nechce, aby podle něj lživé a manipulativní články v médiích poškozovaly jeho nejbližší okolí a kolegy. Bránit se proti nim bude soudní cestou.

Dominik Feri (24) měl podle novinářů, kteří kauzu dostali do médií, sexuálně obtěžovat mnohem víc žen, než se na první pohled zdálo. Jak žurnalisté potvrdili pro eXtra.cz, hlásí se jim další oběti, které měly být zneužité bývalým politikem. Výpovědi jsou zdokumentované a prý podpořené dalšími důkazy, jako například screenshoty konverzací s Ferim.

Chování, ze kterého ženy Feriho obviňují, se údajně odehrálo v době jeho studií na Právnické fakultě UK. Studoval tam mezi lety 2015 a 2020. Vedení fakulty považuje obvinění ze sexuálního obtěžování za velmi vážná. Jednání, které je mu připisováno, označilo za neakceptovatelné.

Více o tématu

Divné oči a hruď čtyřicátníka?

„Má nějaké divné oči. A když kamera sjede dolů, je to tělo nějakého zavalitého čtyřicátníka, ne mladého kluka,“ všímají si například Veronika s Nikolou, které autenticitě videa nevěří. Jiní upozorňují, že vzhledem k současnému pohledu veřejnosti na expolitika je snadné podlehnout pocitu, že jde skutečně o něj, je ale prý třeba zachovat chladnou hlavu a soudit důkazy.

Už dávno existují možnosti, jak kohokoli zdiskreditovat pomocí takzvaného deepfake. Jde o schopnost umělé inteligence vytvořit záběry, na nichž dotyčná osoba říká, co tvůrce zamýšlí.

Stačí mít jen pár zdrojových záběrů člověka a nějakou možnost, jak vytvořit i hlasovou stopu, a podvodné video je na světě.

Dominik Feri: Podvod, nebo realita?

Exposlanci Dominiku Ferimu už moc věcí víc pověst zničit nedokáže, leckteré lidi by ale mohlo video utvrdit v tom, že se k ženám choval nedůstojně.

České centrum kybernetické bezpečnosti má takzvaný Deepfake Index, který má váhajícím pomoci s rozhodováním, zda video, na které narazili, může patřit k podvodným.

Když jsme vyhodnotili všechna kritéria pro video nahého chlupatého Feriho, vyšlo nám, že míra pravděpodobnosti, že jde o deepfake, je dost vysoká. Ze sta možných nám vyšlo 70-73 bodů. ​Kdybychom byli méně přísní, bylo by to i víc.

Pochybnosti

Zkoumá se délka, počet osob na videu, jazyk mluvčího, počet záběrů, kvalita záznamu, původ videa, zda postava či postavy mrkají, kvalita hlasu, důvod, proč by někdo takové video zveřejnil, nebo chování osob na videu.

Zajímavé je, že Feri na videu skutečně vůbec nemrká. Hlas zní jako jeho, ale přece jen jako by byl trochu zkreslený. Přesto se nedá říci, že by šlo vyloženě o robotický zvuk, za který je deset bodů, takže jsme zvolili raději férovější volbu Odpovídající hlasy za jeden bod.

Zviditelnění, nebo diskreditace?

I spousta dalších kritérií je na subjektivním posouzení. Pět bodů z indexu se přičítá za to, že autor podvodného videa mohl toužit po vlastním zviditelnění, o tři víc pak za to, že chtěl Feriho diskreditovat.

Nejasný je i zdroj videa. Chybí položka Sociální sítě, ale zvolili jsme Anonymní za 10 bodů, protože profil na Twitteru, který video přinesl, je skutečně anonym.

Kam Dominik zmizel?

Dominik Feri zatím pravost videa nevyvrátil. Po skandálu s jeho nevhodným chováním sexuálního charakteru k různým ženám, které dokonce vyšetřuje i policie, rezignoval na poslanecký mandát, stáhl se do ústraní a s nikým nekomunikuje. Vlastně se ani neví, jestli je vůbec v České republice. Naposledy se hlásil z Francie.

Související články

Další články