Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Nadšený fotbalista Lukášek (6) trpí nevyléčitelnou nemocí. Nemá šanci na dlouhý život

Nadšený fotbalista Lukášek (6) trpí nevyléčitelnou nemocí. Nemá šanci na dlouhý život
Zdroj: archiv Martiny Richtrové
+ Další fotografie
sbírka
Život přichystal rodičům Lukáška nelehkou životní zkoušku. Jejich syn se odmalička potýká s vážnou nemocí, která postihuje jeho dýchací cesty. S cystickou fibrózou bohužel nemá šanci na dlouhý život. Milující rodiče tak žádají o finanční příspěvek, aby mohli nemocnému chlapci zajistit hezké dětství.

Šestiletý Lukášek se narodil jako zdravý chlapeček. Rodiče se však v jeho osmi týdnech dozvěděli, že nebohý syn trpí cystickou fibrózou "Do té doby jsme vůbec nevěděli, že takováto nemoc existuje, a nedokázali jsme si představit, co to bude obnášet," vzpomínali rodiče.

Těžká životní cesta

Chlapec tak kvůli nevyléčitelnému onemocnění musí několikrát za den inhalovat solný roztok a provádět rehabilitační a dýchací cvičení, aby si vyčistil plíce a mohl dýchat. Závažná nemoc bohužel postihla i jeho slinivku břišní. Aby jeho tělo přijalo potravu, je nucen před každým jídlem brát speciální léky.

Cílem rodičů je zkvalitnit zbytek Lukáškova života. Rozhodli se proto vytvořit sbírku, která by jim pomohla vybrat 45 tisíc korun. Do částky jim nyní zbývá necelých 29 tisíc korun. Peníze chtějí využít především na okna a dveře, ve kterých neustále vzniká plíseň. Ta totiž Lukáška ohrožuje a dýchá se mu mnohem hůře. Zbytek částky by sloužil ke koupi léků a vitamínů, čističky vzduchu, sterilizátoru se sušičkou, kornetu na dechová cvičení nebo membrány do inhalátoru.

Roztomilý Lukášek neztrácí radost ze života a užívá si své dětství plnými doušky. Je to nadšený fotbalista, miluje skákání na trampolíně a jízdu na kole. Proto by mu rodiče chtěli vykouzlit úsměv na tváři a se sbírky mu trampolínu pořídit. Ta by mu rovněž pomohla s dechovými cvičeními.

"Po diagnóze jsme si uvědomili, že není nic důležitějšího než zdraví dítěte. I když se nikdy nesmíříme s tím, co má Lukášek za nemoc, tak se snažíme, aby věděl, že tu pro něho vždy budeme a že nám nezáleží na ničem jiném než na jeho zdraví," svěřili se dále rodiče.

Nedožije se vysokého věku

Cystická fibróza je velmi vzácné genetické onemocnění, které je nevyléčitelné. To se projevuje především infekcemi dýchacích cest, ve kterých se usadí hustý hlen, jenž způsobí poškození plic. Pacientům se rovněž přezdívá "slané děti", protože vylučují mnohonásobně více potu než zdraví lidé. Lidé, které nemoc postihne, se obvykle podle lékařů dožijí přibližně 32 let.

Přispět Lukáškovi můžete zde.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy