Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Nádor na mozku, epilepsie a prasklá plíce: Bál jsem se, aby dcera nebyla bez táty, říká fotbalista Kysela

Zdroj: Archiv České televize / foto Gabriela Fryčová
+ Další fotografie
13. komanta
V pátek 12. 2. uvede ČT1 13. komnatu bývalého fotbalového obránce prvoligového klubu FK Jablonec Marka Kysely (28), který patřil ke špičce mladé fotbalové generace. Jeho zdraví ho ale několikrát zákeřně zradilo, a to dokonce pouze během několika měsíců. Vyšetření po úrazu ukázalo, že má nádor na mozku, po úspěšné léčbě nádoru jej začaly přepadat epileptické záchvaty a ve stejný rok mu samovolně praskla plíce.

Fotbalový obránce prvoligového klubu Jablonce Marek Kysela patří ke špičce naší mladé fotbalové generace. Několik sezon strávil v Miláně, poté se na nějakou dobu vrátil do Čech.

13. komnata Marka Kysely: Bál jsem se, aby dcera nevyrůstala bez táty

Nedávno prožil osmadvacetiletý obránce zdravotní martyrium: nejdřív ho v dubnu 2016 při zápase soupeř nechtěně trefil kolenem do hlavy. Kontrolní vyšetření v nemocnici po tomto úrazu ukázalo, že má nádor na mozku, na který se díky této srážce přišlo včas. „Hned mi bylo divné, proč si mě nechávají v nemocnici. Druhý den nechali vyklidit celou jídelnu, přišel doktor, sedl si naproti mně a sdělil mi mou diagnózu – že mám nádor a jaký bude následující postup,“ vzpomíná v pořadu České televize 13. komnata. „Strach jsem měl. Ale spíš o rodinu než o sebe. Dceři byly tehdy tři roky. Bál jsem se, aby nevyrůstala bez táty,“ dodává.

Po okamžitém převozu do nemocnice a operaci však neměl vyhráno. Nádor sice nebyl zhoubný, ale záhy po zákroku se mu často motala hlava a nebylo mu dobře. Po půl roce ho začaly přepadat epileptické záchvaty. Naučil se ale vnímat zvláštní auru, která ho před atakem epileptického záchvatu varuje, proto se snaží těch pár minut využít k okamžitému přesunu do bezpečné polohy a obvykle stačí vysvětlit lidem kolem, co se s ním bude dít.

Po překonání pooperačního období se Marek vrátil do fotbalové zátěže. Ale 27. května 2017 při posledním utkání ligového ročníku v Karviné ho začalo silně píchat na pravé straně hrudníku a špatně se mu dýchalo. Myslel si, že si zablokoval žebra, a zápas dohrál. Po skončení však už nemohl dýchat, a tak ho odvezla záchranka. Až v nemocnici lékaři zjistili, že mu samovolně praskla plíce. Následující den Marka operovali.

Dohra vážných zdravotních problémů

Přestože ho v průběhu několika měsíců zastihly tři velice vážné zdravotní potíže: nádor na mozku, projevila se u něj epilepsie a praskla mu plíce, po rekonvalescenci se dokázal vrátit na prvoligové trávníky. Při zimní přípravě a po náročných trénincích se necítil dobře a točila se mu hlava. Absolvoval mnohá vyšetření, která na základě konzultací s lékaři i vedením klubu vedla v roce 2018 k rozhodnutí ukončit profesionální fotbalovou kariéru. Fotbal vyměnil za práci v baru, věnuje se manželce a dvěma malým dcerkám. Chodí si zahrát za TJ Sokol Držkov, protože bez fotbalu nemůže být…

Související články

Další články