Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Nádherná Magda Vášáryová v Postřižinách: Proč ji lidé začali po letech nenávidět?

Nádherná Magda Vášáryová v Postřižinách: Proč ji lidé začali po letech nenávidět?
Zdroj: Filmové Studio Barrandov, Profimedia.cz
+ Dalších 16 fotografií
Postřižiny

Od natočení oblíbené poetické komedie Postřižiny uplynulo už dlouhých 38 let. Ve snímku na motivy knihy Bohumila Hrabala zazářila především Slovenka Magda Vášáryová (71). Pro svou krásu i herecký talent byla lidmi obdivována. Dnes jí přitom velká část Čechů i Slováků nemůže přijít na jméno. Kdy a proč se Vášáryová ocitla mezi nenáviděnými?

Magda Vášáryová pochází ze slovenské Banské Štiavnice. Přestože vystudovala sociologii, v 70. letech se vrhla na dráhu herečky. Šla z jedné role do druhé. K naprosto nejznámějším patří Maryška z komedie Postřižiny.

Film režiséra Jiřího Menzela podle knihy Bohumila Hrabala vypráví o pivovaru a rodině jeho správce, kterého si zahrál Jiří Schmitzer (70), za první republiky. Vášáryová v něm ztvárnila jeho manželku Maryšku.

Podpis anticharty

Dokud se Vášáryová věnovala herectví, měli ji lidé veskrze rádi. Jenže herečka v roce 1977 podepsala antichartu a roku 1988 dostala titul zasloužilá umělkyně. Proto zaznívají názory, že je nepochopitelné, jak se po sametové revoluci mohla začít chovat jako největší demokratka pod sluncem. Když k tomu připočteme její pozitivní přístup k uprchlíkům a Evropské unii, což jsou témata, na která jsou Češi v poslední době mírně řečeno alergičtí, už je jasné, proč je Magda u některých lidí v nemilosti.

"Tahle stará vyklepaná kukuřice je taky dobrá. Dokud ve filmech ukazovala kozy a nefilozofovala, tak byl svět ještě v pořádku," zní jeden z názorů na herečku, kterou můžete znát i z Markéty Lazarové nebo Rusalky.

To, že je dnes Vášáryová u veřejnosti neoblíbena, však nic nemění na tom, že jí to v Postřižinách nesmírně seklo. A přitom nebyla žádná rozverná dvacítka, ale bylo jí už 32 let.

Dominika Mesarošová promluvila o rozšíření rodiny: S partnerem nemají společný pohled na budoucnost

Související články

Další články

Nejnovější kauzy