Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Naděje v boji s virem: Nakažených bude v Česku ubývat, lidstvo vymyslí lepší zbraně

Zdroj: profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
koronavirus
Neuběhl ještě ani měsíc od momentu, kdy ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil, že Česko má první tři pacienty nakažené koronavirem. K úternímu večeru pak nakažených už bylo více než 1650, statistiky ale ukazují, že můžeme být alespoň trochu optimističtí. Podle profesora Jana Kulveita, který promluvil pro Seznam Zprávy, je důvodů k optimismu víc.

Mezidenní nárůsty pacientů a situace v rámci rizikových skupin podle statistiků alespoň trochu napovídají, jaká situace v Česku s koronavirem nastane. „Když se podíváme na kumulativní vývoj pozitivně diagnostikovaných případů, má spíš lineární trend. Denní přírůstky klesají. Kéž by to byl obrázek toho, že někde v populaci nemáme schovanou velkou nálož pozitivních lidí, kteří virus šíří dál. Odpověď na tuto otázku nám dá příští týden. Zatím je ale důvod k mírnému optimismu,“ řekl na Ministerstvu zdravotnictví ředitel Ústavu zdravotnických informací Ladislav Dušek.

„Česká republika do téhle kapitoly dějin epidemiologickými daty teprve vstupuje. Když státy srovnám jako na závodě - jako na olympijských hrách, které nebudou - Česko má před sebou velký otazník, kudy půjde. Všichni si přejeme, aby to nebyl italský scénář a ani španělský,“ dodal Dušek s tím, že podíl seniorů mezi nakaženými v Česku se pohybuje okolo 17%. Denní přírůstky pozitivně testovaných procentuálně klesají a do budoucna budou zřejmě stagnovat.

Důvody k optimismu

Podle profesora Jana Kulveita, který se na Oxfordské univerzitě zabývá globálními riziky, máme hned několik důvodů k optimismu. Webu Seznam Zprávy sdělil, že ačkoliv nákaza bude život v Česku zřejmě omezovat až do podzimu, právě v tu dobu budou už na boj s koronavirem vyvinuty mnohem lepší zbraně.

Profesor si rovněž myslí, že když epidemii koronaviru zvládli jinde, zvládneme ji také. Česko navíc podle něj dělá spoustu věcí dobře, možná nejlépe v Evropě. Už necelé dva týdny po oznámení prvních pacientů s nemocí Covid-19 byl vyhlášen nouzový stav a byla přijata řada mimořádných opatření.

Co se bude do budoucna dít s koronavirem je v rukou lidstva, nikoliv v rukou přírody. Je téměř jisté, že vědci vyvinou další zbraně v boji proti nákaze, je ale rovněž zapotřebí, aby se lidé řídili opatřeními a aby k sobě byli navzájem ohleduplní.

Související články

Další články