Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Naděje pro nemocného Oliverka pohasíná: Co bude s penězi, které měly jít na jeho léčbu

Oliverek trpí vzácnou nemocí.
Zdroj: Facebook Oliverkovy cesty
+ Dalších 5 fotografií
názor právníka
Oliverek z Novojičínska dostal druhou šanci díky solidaritě Čechů. Na jeho léčbu se složila celá republika a vybralo se více než 52 milionů korun, přitom léčba stála o milion méně. Naděje na vyléčení malého chlapečka se však rozplynuly ve chvíli, kdy motolští lékaři rodině oznámili, že léčbu nezahájí, protože Oliverek už nesplňuje podmínky. Co se teď stane s vybranou částkou?

Příběh malého Oliverka otřásl celou republikou. Léčba, kterou měl podstoupit, je velice nákladná a v Evropě zatím ani není schválena, takže ji pojišťovna neproplatí. Jedinou možnou variantou pro Oliverovy rodiče bylo sehnat peníze jinak. Ani babičky, tety a strýcové neměli tolik peněz, aby je dokázali dát dohromady. Jednalo se o 2 miliony eur - tedy 51 milionů korun.

V tu chvíli požádali o pomoc veřejnost. A solidarita Čechů se opět ukázala v úžasném světle. Za tři měsíce, od března do června, lidé přispěli neskutečnými dvaapadesáti miliony korun, což stačí na Oliverovu léčbu a možná ještě něco navíc. Obrovskou ranou pro něj i jeho rodiče bylo, když jim lékaři oznámili, že léčbu nezahájí

Dvě možnosti, jak naložit s nevyužitými penězi

Redakce eXtra oslovila právníka Jana Černého, který nám už dříve osvětlil situaci v případu zesnulého Tadeáška Advokát nám sdělil, že vidí jen dva způsoby, jak lze teď naložit s penězi. "Pokud jde o léčbu někoho konkrétního, tak si umím představit, že ve chvíli, kdy to konto není vyčerpáno za tím konkrétním účelem, tak jsou dvě možnosti. Buď je třeba ty peníze lidem vrátit, nebo, a to zdůrazňuji, že ti dárci musí souhlasit, použít ty peníze na něco jiného, ale obdobně smysluplného," uvedl Černý možnosti s tím, že jde například o léčbu někoho dalšího.

Dodal navíc, že v obou případech bude obtížné se k dárcům dostat. Nejde totiž o pouhou stovku lidí, jde o tisíce lidí, kteří darovali různé částky. Stejně jako bude těžké všechny peníze vrátit, bude složité si popřípadě vyžádat souhlas jednotlivců, zda mohou být peníze použity pro podobný účel. "Jinou právní cestu tu bohužel nevidím," zakončil právník.

My samozřejmě doufáme, že lékaři nakonec Oliverovi léčbu poskytnou. V případě, že to doopravdy nebude možné, protože mu zbývají dva měsíce do druhých narozenin - tedy do poslední šance, aby byla léčba zahájena - se peníze budou muset rozdělit zpátky jednotlivým dárcům nebo budou muset dárci souhlasit s věnováním obnosu na podobný účel.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy