Objevila se snad pro nemocné rakovinou naděje? Doktoři z americké kliniky Mayo říkají, že ano. Pomocí viru spalniček se jim podařilo zachránit ženu, která byla v posledním stádiu rakoviny. Žena dostala tolik viru, kolik by stačilo na výrobu vakcíny pro 10 milionů lidí.

Je to úplně poprvé, co se modifikovaný virus spalniček použil na léčbu metastazované rakoviny, v tomto případě šlo o rakovinu, která napadá typ bílých krvinek. Fígl je v tom, že upravený virus útočí výhradně na buňky napadené rakovinou.

Lékaři prováděli pokus na dvou pacientkách, které podstoupily nesčetně chemoterapií a transplantací dřeně a neměly téměř žádnou šanci na vyléčení. Cíl doktorů byl především určit, jaká dávka viru je bezpečná. Postupně tedy oběma ženám podávali zvětšující se dávky. Ta poslední by vystačila na vakcíny pro všechny obyvatele Česka. U první ženy se vyléčení dostavilo, bohužel u druhé se tak nepodařilo. Nicméně i u ní se prokázalo, že vir nenapadal zdravé buňky.

Avšak důvod k oslavám zatím nemáme. I když tato léčebná metoda dosahuje slibných výsledků v laboratořích, do praxe se dostane, jedině když se prokáže, že je účinnější než ostatní metody a zaručuje méně vedlejších účinků.