Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Naděje pro malého Vojtu z babyboxu: Matka je v tom nevinně, chlapec má šanci se k ní vrátit

Babybox - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
druhá šance
Devítiměsíční chlapeček Vojta, který byl nalezen v babyboxu v České Lípě, má reálnou šanci na to, že by se mohl vrátit zpátky ke své matce. Nové informace totiž ukazují, že malého chlapce, kterého objevili po Vánocích lékaři v babyboxu, neodložila matka.

„Chlapec měl u sebe v igelitových deskách složku dokumentů. To bylo klíčové. Z nich se dalo docela dobře vypátrat, kdo jsou rodiče. Orgán sociálně-právní ochrany dětí teď šetří celé rodinné prostředí, jak to tam vypadá, jaké měli problémy, jak žili. Ukázalo se, že matka je v tom nevinně, že dítě do babyboxu dal někdo jiný. Takže teď se řeší, aby se chlapec vrátil k mamince, která s jeho odložením nesouhlasila a nadále o něj jeví zájem,“ sdělil MF DNES důvěryhodný zdroj.

Když těsně po Vánocích lékaři z České Lípy objevili v babyboxu devítiměsíčního chlapečka, tak nevěřili vlastním očím. Je velmi neobvyklé, že někdo odloží do babyboxu batole. Mnohem častěji se totiž lékaři a sestřičky setkávají s tím, že v babyboxu naleznou novorozeně.

Vojta už uměl dokonce vyslovit slovo máma a paradoxně mu pomohlo, že byl odložen až v devíti měsících. Díky tomu byl již zapsán v evidenci obyvatel, měl rodné číslo a dětského lékaře. Vojtíšek byl tedy snadno dohledatelný a má reálnou šanci, že se vrátí zpět k matce.

Odborníci ale varují, že odložení dítěte v tolika měsících může mít špatný dopad. „V devíti měsících dítě už bezpečně poznává matku a bývá nešťastné, pokud je od ní odpoutáno. Může se to projevit plačtivostí, ale v dlouhodobém hledisku třeba emoční nejistotou a neschopností navazovat vztahy. Takové dítě trpí,“ řekla českolipská psychiatrička Viera Gutová.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy