Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Naděje pro lidstvo: Testuje se lék na koronavirus, na jeho vývinu se podílel Čech

Naděje pro lidstvo: Testuje se lék na koronavirus, na jeho vývinu se podílel Čech
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
Šance na úspěch
V Americe zahájili klinické testy potenciálního léku proti koronaviru. Remdesivir byl před několika lety vyvinut týmem vědců v čele s Čechem Tomášem Cihlářem. Nebezpečná nákaza se nebezpečně šíří Evropou. Počet obětí a nakažených rapidně stoupá.

V americkém státě Nebraska začali klinicky testovat lék Remdesivir, který by mohl pomoci zastavit smrtící chorobu Covid-19, lék se zároveň testuje v na několika stovkách pacientů v centru nákazy, čínském Wu-chanu.

Remdesivir

Covid-19

Virus se objevil v jedenáctimi­lionovém čínském městě Wu-chan, odkud se začal šířit. 30. ledna 2020 Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli epidemii nového koronaviru globální stav zdravotní nouze. Do 31. ledna 2020 bylo více než 125 potvrzených případů nakažení virem na minimálně 22 místech mimo pevninské území Číny. Vakcína by mohla být zhotovena za 18 měsíců.

Lék Remdesivir byl vyvinut už před několika lety týmem vědců z kalifornské firmy Gilead Sciences, v jejímž čele stojí Tomáš Cihlář z Česka. Tehdy byl stvořen jako léčivo proti ebole a Marburg virusu.

Později bylo zjištěno, že lék funguje i proti virům SARS a MERS, které jsou způsobeny příbuzným typem koronaviru. Proto Světová zdravotnická organizace (WHO) označila remdesivir za nejslibnějšího kandidáta na léčbu nové choroby Covid-19.

Testování

Lékaři chtějí do testů zapojit celkem 400 lidí z 50 zemí světa. Plánují, že polovině z nich podají remdesivir, přičemž zbytek dostane jen placebo neboli látku bez účinku vypadající stejně jako lék.

Do testu, který probíhá ve fakultní nemocnici univerzity v Nebrasce, byl jako první zapojen americký občan. Muž byl před nedávnem evakuován z výletní lodi Diamond Princess, která byla kvůli výskytu koronaviru dva týdny v karanténě v japonském přístavu Jokohama.

Všichni hospitalizovaní pacienti, kterých je v tamější nemocnici aktuálně 12, mají možnost se do studie zapojit. Podmínkou účasti ve výzkumu je, že pacient musí vykazovat alespoň mírné symptomy nového koronaviru. "Pacienti dostávají jednou denně infuzi, celá léčba trvá asi 10 dní. U prvního pacienta vypadá úspěšně, ale nemůžeme samozřejmě vyvozovat závěry z jediného případu," uvedl Cihlář.

Rozšíření v Evropě

Nebezpečný koronavirus se z Číny, která je ohniskem nákazy, začíná nezastavitelně rozšiřovat dál do světa. V Evropě každým dnem přibývá počet nakažených.

Covid-19 aktuálně nejvíce ohrožuje Itálii, kde evidují přes 300 nakažených. Ve Francii byla choroba potvrzena u 14 pacientů a hlásí jednu oběť. Ve Španělsku mají pak 6 infikovaných. V Rakousku i Rusku hlásí dva případy nakažených. Jednoho nakaženého zaznamenalo Švédsko, Finsko, Chorvatsko, Švýcarsko a také Belgie. Celkem v Evropě zemřelo na koronavirus už 14 lidí.

V České republice zatím nebyl evidován žádný případ. Celkový počet nakažených se vyšplhal na 82 164 a počet obětí stoupl na 2 801.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy