Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Naděje pro lidi bez domova: Na jídlo si mohou vydělat úklidem veřejných prostorů

Veřejně prospěšné práce (ilustrační foto).
Zdroj: Profimedia
České Budějovice

V centru Českých Budějovic jsou stále častěji k vidění skupinky osob s ručními sběrači na drobné odpadky. Díky této práci si mohou lidé, kteří jsou většinou bez domova nebo plnohodnotné práce, vydělat na jídlo. Za vším stojí projekt Budějcká stravenka pod záštitou Městské charity.

Loni v březnu zahájila Městská charita projekt, do něhož se mohou zapojit lidé bez plnohodnotné práce nebo domova. Zatím se jich zapojilo již více než sto. Za hodinový úklid na veřejných místech v Českých Budějovicích dostává každý stravenku v hodnotě šedesáti korun, za niž si poté může koupit jídlo.

Úklid je prováděn na určeném místě a vždy pod dohledem koordinátora. Na začátku projektu chodili dobrovolníci uklízet jednou týdně, později se to zvýšilo na pondělí, středu a pátek. V současné době už se chodí uklízet každý den, protože je veliký zájem.

Vybralo se již více než 4000 stravenek

Peníze, za které charita nakupuje stravenky, jsou ze dvou různých zdrojů. Jedním z nich je město a radnice. „Radní rozhodli o příspěvku ve výši padesát tisíc korun,“ prozradil náměstek primátora Ivo Moravec, který dodal, že se tímto způsobem mohou lidé bez domova adaptovat do běžného života.

Projekt mohou podpořit i firmy nebo jednotlivci. Prozatím se vybralo přes 108 tisíc korun od téměř dvou stovek lidí. Koordinátoři od počátku vybrali již více než čtyři tisíce stravenek.

Související články

Další články