Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Naděje pro dětské uprchlíky z Řecka: Chce je přijmout 200 českých rodin

migranti
Dvě stovky českých rodin jsou ochotné přijmout dětské uprchlíky z Řecka. S takovou informací přišla Iniciativa Češi pomáhají a zároveň vyzvala vládu, aby poskytnutí pomoci zprostředkovala. Jde o reakci na požadavek Řecka ze září, aby Česko přijalo 40 dětí bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů.

„Rodin je nyní zhruba dvě stě. Některé už nevěří, že by se vše zrealizovalo. Proběhlo setkání s některými rodinami. Přijely ze Zlína, z Ostravy. Jely do Prahy, aby se něco dozvěděly,“ uvedl zakladatel iniciativy Jaroslav Miko.

Řecko v září vyzvalo všechny ministry vnitra EU, aby jejich země přijaly děti bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. Šéf resortu Jan Hamáček (ČSSD) následně uvedl, že v požadavku nevidí smysl a vidí v požadavku pouze vyvolání debaty o přerozdělování uprchlíků.

Hamáček údajně znovu v minulém týdnu požádal Atény, aby poskytly seznam konkrétních dětí. Podobnou žádost zaslal do Řecka už před rokem, stalo se tak ale prý bez odpovědi. Zakladatel iniciativy směrem k Hamáčkovi uvedl, že český ministr vnitra loni žádal pouze o seznam syrských dětí a řecká strana odmítla vybírat potřebné podle státní příslušnosti. „Opakuje se ta situace. Ministr znovu žádá o seznam syrských dětí. Řecká strana znovu zopakovala, že děti na základě národnosti separovat nelze,“ vysvětlil Miko a společně s iniciativami Lékaři bez hranic, Organizací pro pomoc uprchlíkům a Amnesty International vyzval vládu, aby projevení solidarity nebránila. Požádal dále o vytvoření meziresortní skupiny, která by navrhla přesný postup přijetí dětských běženců bez doprovodu z Řecka.

Na vládní kabinet chtějí ve Sněmovně tlačit i opoziční politici. „Kdybychom rozmístili 40 dětí po celé republice, pro Prahu by to byly čtyři děti, pro Liberec dvě. To je přece nic,“ řekl místopředseda STAN Jan Farský pro Idnes.cz.

S návrhem přijmout 50 syrských sirotků z řeckých táborů přišla loni europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Premiér Andrej Babiš (ANO) tehdy uvedl, že Česko žádné migranty přijímat nebude a uprchlíkům je třeba pomáhat v jejich zemích.

Související články

Další články