Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Nadace Taťány Kuchařové: Na charitu jde jen půlka milionů, zbytek spolyká provoz a hýčkání dárců

Taťána Kuchařová slaví narozeniny.
Zdroj: profimedia
+ Dalších 5 fotografií
ANALÝZA

Pomáhá ostatním, což se cení. Jenže opravdu to nejde lépe? Modelka Taťána Kuchařová (35) má už patnáct let nadaci Krása pomoci, z poslední dostupné výroční zprávy, kterou redakce eXtra.cz prozkoumala, ale vyplývá, že jen 49 procent vybraných peněz šlo přímo na pomoc seniorům. Dalších čtyřicet procent spolkl provoz, PR a podpora dárců.

Taťána: Nákladná Krása pomoci?

Asi nikdo nemůže zpochybnit bohulibost nadace modelky Taťány Kuchařové. Za dobu své existence Krása pomoci zcela jistě zlepšila život řadě českých seniorů, na které se zaměřuje. To je bez debat.

Několikrát za to dostala ocenění, Taťána jednou dokonce získala uznání i od ministryně práce a sociálních věcí.

Jenže při prozkoumávání poslední dostupné výroční zprávy nadace za rok 2021 vyplynulo, že ze všech ten rok získaných prostředků, zhruba devíti a půl milionu korun, nadace rozdala na podporu neziskového sektoru nebo přímo seniorům pouze 49 procent. Z celkových výdajů je to 55 procent. Šlo o částku 4,6 milionu korun.

Miliony nešly do přímé charity

Kam šlo zbylých 45 procent výdajů a 40 procent z celkových příjmů?

Na režii a na PR. Režijní náklady nadace ve své výroční zprávě vysvětluje takto: „Potřebujeme kancelář, kde je teplo a světlo, kde můžeme telefonovat a tisknout, kde se setkáváme a plánujeme strategii, aby naše práce měla systém a byla profesionální, odkud posíláme poštu apod. Máme také asistentku, která nám pomáhá s administrativním chodem Nadace,“ píše. Režijní náklady se vyšplhaly na 1,98 milionu korun.

Další peníze stálo PR a fundraising – 1,85 milionu korun.

„Osvěta, edukace, zaznamenávání příběhů, komunikace. Získávání nových partnerů a dárců a péče o ně, protože bez nich bychom nemohli pomáhat tam, kde je potřeba.“ Obě tyto položky stály 3,83 milionu korun, takže vyšly jen o osm set tisíc méně než samotná přímá charitativní činnost. Ta dosáhla výše 4,6 milionu korun.

Nicméně přímo ve výroční zprávě se uvádí, že je vlastně vše v pořádku. „Podle statusu nadace celkové roční náklady související se správou nadace nesmějí převýšit 30 % z celkového rozpočtu nadace. Rozpočtem nadace jsou myšleny veškeré příjmy nadace v daném roce. Celkový rozpočet nadace v roce 2021 je ve výši 9 057 tisíc Kč (9 milionů – pozn. red.) a správní náklady nadace jsou ve výši 1 980 tisíc Kč. Nadace nákladové kritérium dodržela,“ píše auditorka.

Z hlediska zákona je tedy vše bez problémů. Ten hlídá jen režijní náklady, do nichž si nadace PR a hýčkání dárců nezapočítává.

Nadace: Bez nákladů bychom nemohli pomáhat

Redakce eXtra.cz oslovila přímo zakladatelku charity Kuchařovou, která nás odkázala na ředitelku nadace. Ta dává najevo, že lidem mimo branži se mohou zdát náklady na provoz vysoké, ale není tomu prý tak.

„Abychom mohli získávat prostředky na přímou charitativní činnost, neobejdeme se bez toho, abychom měli někoho na spravování fundraisingu (získávání peněz – pozn. red.) a PR. Kdybychom nešířili informace o našich projektech, dárci ani klienti se o nich nedozvědí a nemůžeme tak pomáhat seniorům,“ uvedla pro eXtra.cz ředitelka Krásy pomoci Soňa H. Morawitzová.

„Myslím, že jsme v porovnání s obdobnými organizacemi pořád v normě. Náklady na přímou charitativní činnost u nás stále převyšují náklady na provoz,“ přidává s tím, že náklady na provoz budou ještě vyšší, než vyplývá z čísel výš, neboť i jednotlivé položky přímé charitativní pomoci obsahují mzdové náklady na její kolegyně. Bez nich by se ale prý nedalo účinně pomáhat dříve narozeným.

Po rozchodu manželů nadace získala příjmení Brzobohatého

Paradoxní je, že v roce 2021 Kuchařová plánovala zánik nadace Krása pomoci. Ta se měla sloučit s Nadací TGB, tedy patrně Taťána Gregor Brzobohatá. Mělo k tomu dojít na začátku roku 2022, na což už upozorňuje výroční zpráva za předchozí rok. V květnu minulého roku, tedy pár měsíců po rozchodu manželů, ale došlo k přejmenování na Krása pomoci (z orgánů charity zmizel také Ondřej Brzobohatý). Nadace má nyní jen jiné IČO než předtím (původní Krása pomoci zanikla) a bude vydávat svou teprve druhou výroční zprávu.

Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy