Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Nad americkými volbami se vznáší černá můra: Pokud dopadnou velice těsně, hrozí občanská válka, říká Šándor

Nad americkými volbami se vznáší černá můra: Pokud dopadnou velice těsně, hrozí občanská válka, říká Šándor
Zdroj: profimedia.cz
Volby USA
V Americe se už několik hodin sčítají volební hlasy, přesto stále není jasné, kdo se stane novým prezidentem. Souboj Donalda Trumpa a Joea Bidena je totiž zatím velice vyrovnaný, byť většina odborníků říká, že Trump má mírně navrch. Nejspíš nikdo si ale nepřeje, aby volby dopadly těsným rozdílem. Takový výsledek totiž může poražená strana neuznat, celý proces se protáhne a už tak napjatá situace v USA se může vyostřit. Ničivých nepokojů se obává i bezpečnostní poradce se zkušenostmi z armády Andor Šándor.

Americké prezidentské volby jsou velice specifické a počítají se po jednotlivých státech. V případě, že v nějakém státě dojde k těsnému výsledku, může ho poražená strana zpochybnit a vše se bude muset přepočítat. To se stalo třeba v roce 2000, kdy o post prezidenta bojoval George Bush mladší a Al Gore.

Druhý jmenovaný ve volbách těsně neuspěl, a proto chtěl nechat přepočítat hlasy na Floridě, kde velice těsně zvítězil Bush. K revizi došlo dokonce dvakrát a nakonec musel vše rozhodnout soud ve prospěch Bushe. Al Gore to tehdy přijal. "Tehdy ale americká společnost nebyla tak rozdělená a násilnická, jako je tomu nyní. Pokud dnes jedna ze stran neuzná výsledek, rozhodně nemůžeme vyloučit násilnosti," obává se Andor Šándor

Lidé vykupují zbraně

Amerika si v nedávné době prošla velice těžkým obdobím, kdy zemí bouřily rasové protesty Black Lives Matter (BLM) nebo demonstrace proti Trumpovu lehkovážnému přístupu ke koronaviru. Situace v USA je tak nebývale vyhrocená.

"Můžeme vidět, že si lidé dělají zásoby potravin a ve velkém se vykupují zbraně, a to si myslím, že je hrozně špatně. Lidé tak vnímají, že může dojít k výbuchu násilí, obzvlášť v těch místech, kde bude výsledek voleb velmi těsný," všímá si Šándor a dodává, že se nad volbami vznáší černá můra. "V těch sporných zemích může klidně dojít k něčemu, co se blíží občanské válce," varuje odborník na bezpečnost.

Těsně zvítězí Trump

Podle Šándora by ale nešlo o občanskou válku o rozměrech konfliktu Severu proti Jihu, kterým si Amerika prošla v 19. století. "Poměrně nedávno jsme viděli protesty BLM, kdy docházelo ke značným násilnostem, ať už ze strany policie, nebo radikálů. Už tehdy to bylo na hraně. Jakmile se používá ve velkém násilí mezi lidmi, tak už to klidně můžete nazvat občanskou válkou," vysvětluje Šándor.

Rozhodně si ale nemyslí, že by se případné protesty přesunuly do Evropy tak jako BLK. Tam totiž lidé protestovali především kvůli útlaku menšin, ne však kvůli americké politice. A jak celé volby podle Šándora dopadnou? "Bude to těsné, ale bude to Trump," myslí si bývalý voják.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy