Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Veronika Kopřivová Horoskop Počasí Černobyl

Nejnovější kauzy

Na výměnu pneumatik máte týden: Vše, co potřebujete vědět! SLOVA ODBORNÍKA

+ Další fotografie
Čas přezout
Jste řidičem a nevíte, kdy přezout? V České republice je výměna zimních pneumatik ustanovena zákonem. Do výměny pneumatik zbývá týden a mělo by být také všem řidičům jasné, že výměna pneumatik není pouhou povinností, ale také celkem logická a jasná volba. Přece jen řízení na zledovatělé nebo zasněžené ploše s letními pneumatikami není nic příjemného. Podívejme se společně na to, jak by to správně mělo vypadat.

Mnozí řidiči si stěžují, že se zimním obdobím přichází povinnost vyměnit pneumatiky. Češi ovšem tento zákon často nedodržují… Co jim hrozí? Zeptali jsme se odborníka v oblasti dopravy. „Před sedmi lety to bylo jinak, mohlo se jezdit i s letními pneumatikami v zimním období bez hrozby pokuty. Od roku 2011 však musí mít všichni řidiči ze zákona zimní pneumatiky, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, anebo pokud by s ohledem na povětrnostní podmínky na silnici mohly vyskytnout. Tato povinnost směřuje především k ochraně ostatních účastníků silničního provozu. Důraz na ni ale kladou i pojišťovny, které např. v případě havarijního pojištění mohou krátit pojistné plnění,“ řekl eXtra.cz renomovaný advokát v oblasti dopravy Tomáš Maxa.

A jaké že jsou tedy povinnosti řidičů, kteří si v zákonem předepsaném období chtějí ve svých autech vyrazit na silnici?

Zákon ukládá povinnost mít na motorovém vozidlu kategorie M nebo N obuté zimní pneumatiky, pokud:

  • Je mezi 1. listopadem a 31. březnem
  • Na pozemní komunikaci se nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Za motorová vozidla kategorie M a N se považují vozidla, která mají minimálně čtyři kola a používají se pro dopravu osob nebo nákladů. Neplatí to tedy pro motorky!

Řetězy místo zimních pneumatik?

I když jsou zimní pneumatiky povinné, dají se výjimečně nahradit sněhovými řetězy. Místo zimních gum se dají použít i protektorované pneumatiky, ty však musí být označeny značením M+S nebo M.S nebo M/S, popřípadě MS či terénní pneumatiky.

Povinná zimní výbava

Povinná zimní výbava je dopravní značka, která obvykle v horách nařizuje, že vozidlo musí být opatřeno zimními pneumatikami, a to v období mezi 1. listopadem a 30. dubnem. Může se stát, že je pod touto značkou umístěna dodatková tabulka, která vyznačuje odlišnou dobu platnosti. V oblasti, která je značkou vyznačena, nezáleží na aktuálním počasí ani na stavu vozovky, zimní pneu jsou zde prostě povinnostívždy.

Mohlo by vás zajímat

Další články