Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jolanda Ivana Gottová Peče celá země Mandrage

Nejnovější kauzy

Na stopě vraha Jana Masaryka: Záhadnou smrt politika může objasnit analýza DNA

Zdroj: archiv
+ Dalších 10 fotografií
SMRT JANA MASARYKA
Před měsícem začala policie na základě nových skutečností vyšetřovat smrt Jana Masaryka (1886 - 1948). Chtějí použít nejnovější kriminalistické metody. Historici se domnívají, že vyšetřovatelé mohou zkusit i analýzu DNA. Vycházejí ze skutečností, že se touto metodou ve světě zjišťují nově odhalené vraždy, které se udály před sto lety. Na toto téma upozornil v posledních Reportérech ČT redaktor David Vondráček.

Není při tom naštěstí potřeba nikoho exhumovat. „Pokud se policie rozhodne k analýzám DNA, nemůže postupovat jinak než my s genetikem Danielem Vaňkem před dvěma lety, kdy jsme analyzovali DNA rodu Masaryků,“ říká redaktor pořadu Reportéři ČT David Vondráček a pokračuje: „Když se policie podívá na starší díly Reportérů, dozví se, jak získat DNA bývalého ministra zahraničí, aniž by se otevíraly hroby.“

Žijí totiž jeho příbuzní. Na desítkách předmětů osobní potřeby z bytu Jana Masaryka mohly z doby možné vraždy ulpět stopy DNA jiných osob. Ty jsou zakonzervovány v Národním archivu. Když se vyloučí DNA Jana Masaryka, mohou policisté detekovat biologické stopy potenciálních vrahů. Jejich jména historici znají a jsou uvedena i ve výše zmíněné reportáži. „Už nežijí. Ale podle mých informací mají děti a vnuky. Z jejich DNA se dá mnohé vyčíst. Ale příbuzní by museli souhlasit s odběrem, což podle zákona nemusí. Oni nejsou nařčeni z vraždy. Vím ale o jednom synovi možného Masarykova vraha, který by svou DNA dal, aby, jak mi řekl, zbavil tátu i rodinu hrůzného podezření,“ dodal Vondráček.

Podivná smrt

Jan Masaryk zemřel 10. 3. 1948. Oficiální verze? Že vypadl z okna. Masaryk měl v plicích krev, což značí, že došlo následkem pádu k velkému zranění. Jan Masaryk měl poraněnou pánev, přetrženou srdečnici a další zranění neslučitelná se životem. Komunistický režim prosazoval teorii o sebevraždě. Ihned po jeho smrti se ale rozjely spekulace, že Masaryka z okna někdo vyhodil.

Mohlo by vás zajímat

Další články