Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Na Srí Lance zabíjeli radikální muslimové. Obětí je téměř 300

Na Srí Lance zabíjeli radikální muslimové. Obětí je téměř 300
Zdroj: Twitter
+ Dalších 19 fotografií
Terorismus
V neděli došlo k velikonočnímu řádění teroristů na ostrově Srí Lanka, při kterém přišlo téměř 300 lidí o život. Došlo tam celkem k osmi výbuchům. Tamní vláda potvrdila, že za útoky stojí místní islamistická skupina a nyní úřady prověřují napojení na skupiny v zahraničí. Spojené státy varují před cestami na Srí Lanku, hrozí tam totiž další atentáty.

Mluvčí vlády Radžita Senaratne v pondělí oznámil, že za teroristickými útoky stojí místní islamisté. Prezident Maithripala Sirisena zároveň požádal zahraniční státy o pomoc při pátrání. Vláda má totiž podezření, že za jednotlivci stojí zahraniční teroristické skupiny.

Americké ministerstvo zahraničních věcí varuje, že teroristé mohou na Srí Lance znovu zaútočit, proto doporučuje do země necestovat.

V neděli ráno došlo k útokům přímo v hlavním městě Srí Lanky v Kolombu, kde byly zasaženy tři pětihvězdičkové hotely Shangri-La, Cinnamon Grand a Kingsbury. Dalším terčem útoků se staly tři kostely – kostel sv. Antonína na kolombském předměstí Kotahena a kostel sv. Šebestiána v Kataně, severně od Kolomba. Třetí útok na kostel se stal ve městě Batticaloa na východě Srí Lanky.

Terčem sedmého útoku se stal hotel na předměstí Dehiwaly a osmý útok otřásl bytovým komplexem na předměstí Dematagody. Devátá výbušnina se podařila policistům zneškodnit. Podomácku vyrobenou výbušninu našli na silnici vedoucí k hlavnímu terminálu. Naštěstí se útok nedotkl ani jednoho z Čechů, kteří momentálně na ostrově přebývají. Podle odhadů jich tam je 300 nebo 400. Zaregistrováno jich je 92.

Související články

Další články