Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Na Silvestra se vás doma může setkat, kolik chce. Blatný ale apeluje na rozum, situace se zhoršuje

Zdroj: Profimedia.cz
16 939 případů
Zákaz vycházení platí i na Silvestra mezi od 21:00 do 05:00. Pokud ale chcete doma udělat večírek, nic vám v podstatě nebrání, jen zdravý rozum. Opatření, která omezují množství osob, které se setkávají, toto regulují na veřejně přístupných místech. To znamená, že v domácnostech váš může být, kolik chce. Situace v ČR se zhoršuje. Ve středu laboratoře v Česku odhalily 16 939 případů nákazy koronavirem.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný několikrát uvedl, že apeluje na zdravý rozum lidí. Není vůbec vhodné v současné situaci dělat doma silvestrovské mejdany. Jenže pokud k někomu na návštěvu dorazíte do 21 hodin, kdy končí zákaz vycházení, tak jsou na vás restrikce krátké.

"Opatření, která omezují množství osob, které se setkávají, toto regulují na veřejně přístupných místech. Tato opatření neregulují množství osob uvnitř domovů," uvedla pro web Novinky.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

"Myslím, že všem je jasné, že situace není dobrá. Znovu všechny prosím, aby omezili letos tradiční oslavy konce roku. Vím, že je to nepříjemné, ale zvládneme to. Jde totiž o zdraví nás všech," dodal Blatný s tím, že domácí mejdany se mu vůbec nelíbí.

Situace se zhoršuje

Index rizika epidemie covidu-19 v Česku zůstává na 80 bodech. Druhý den se tak drží na nejvyšším pátém stupni pohotovosti, který značí kritický stav. Od středy se ale zhoršily všechny ukazatele, podle nichž se rizikové skóre počítá. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Na pátém stupni pohotovosti je už index ve všech krajích Česka.

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, stouplo ze středeční 1,0 na 1,19. Pokud je pod jedničkou, znamená to, že epidemie zpomaluje. Pod tuto hranici sice kleslo o vánočních svátcích, epidemiolog a poradce premiéra Roman Prymula ale upozorňoval, že by se tím "neopájel". Na testy chodilo výrazně méně lidí než předtím a byli to hlavně lidé s příznaky a ti, které na test poslal lékař.

Roste počet nových případů

Ve středu laboratoře v Česku odhalily 16 939 případů nákazy koronavirem.

Roste rovněž počet nových případů za posledních 14 dní v přepočtu na 100.000 obyvatel. Ve středu to bylo zhruba 1006 případů, dnes 1087. Mezi lidmi staršími 65 let bylo za poslední dva týdny v přepočtu na 100.000 obyvatel 872 nově nakažených, což je proti středě nárůst o 70 případů. Zhoršuje se i podíl pozitivních testů na celkovém počtu testovaných.

Rizikové skóre od středy vzrostlo téměř v každém regionu země, pouze v Ústeckém kraji zůstalo na 76 bodech, což je spodní hranice pátého stupně. Stejnou hodnotu má index také v Plzeňském a Jihomoravském kraji. Nejhorší situace je v Moravskoslezském a Královéhradeckém kraji, kde je skóre na 89 bodech.

Opatření v celém Česku odpovídají pátému stupni podle rozhodnutí vlády od neděle, a to minimálně do 10. ledna. Uzavřít se například musela většina obchodů a lidé se mohou potkávat v menších počtech. Zároveň se také v neděli začalo v Česku očkovat proti covidu

Související články

Další články