Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

Na pytlácké stezce: Proč byl problém s obsazením dědečka Tomáše Holého

Zdroj: Filmové studio Barrandov
+ Další 2 fotografie
Zajímavosti
Dětský film Na pytlácké stezce, který je volným pokračováním snímku Pod Jezevčí skálou, je u diváků dodnes velmi úspěšný, a to nejen díky národem zbožňovanému Tomáši Holému, ale také zásluhou talentu Gustáva Valacha, který ztvárnil roli dědy Straky. Málokdo ovšem ví, že slovenský herec roli málem nedostal. Proč?

Ačkoliv se Gustáv Valach představil v mnoha filmových i televizních rolích, diváci si ho stejně nejvíc oblíbili jako přísného pana Straku, tedy dědečka Tomáše Holého ve snímcích Pod Jezevčí skálou a Na pytlácké stezce. Valach byl stejně tvrdohlavý a zásadový jako Straka, kvůli čemuž měl velké problémy s komunisty.

Valach byl oddaným katolíkem a svým náboženským přesvědčením se netajil. Odmítal se vzdát své víry jen proto, aby se někomu zalíbil. Začal mít problémy s režimem a dokonce byl vyhozen ze Slovenského národního divadla.

Když se začalo uvažovat, kdo by měl ztvárnit postavu dědy Straky, měl režisér Václav Gajer s komunisty velkou potíž. Valach byl totiž na černé listině a nesměl hrát. Během zákazu pracoval v tiskárně a také se živil jako bagrista. Gajer si ho ale nakonec přeci jen prosadil.

Se zesnulým dětským hercem Tomášem Holým měl prý Valach moc hezký vztah, což se podepsalo na celém natáčení a i na jeho výsledku.

Související články

Další články