Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Na pikniky zapomeňte: Odborník varuje před extrémním výskytem infikovaných klíšťat

Zdroj: archiv.zurnal.upol.cz
+ Další 2 fotografie
exkluzivně
Není nad procházku lesem či parkem, kde si člověk vyčistí hlavu a častokrát přijde na jiné myšlenky. Tento očistný rituál se ale může změnit v peklo, pokud se na vaši kůži přisaje infikované klíště. To totiž může způsobit obrovské problémy v podobě vážných onemocnění - boreliózy či encefalitidy. Vědci navíc varují před letošním extrémním výskytem klíšťat, které je způsobeno přemnoženými hlodavci, na nichž tito roztoči parazitují.

Česko má nejvyšší počet nakažených klíšťovou encefalitidou v Evropské unii, ročně se nakazí více než 750 lidí. Vědci varují, že kvůli přemnoženým hrabošům bude v tomto roce extrémní množství klíšťat, která na drobných savcích parazitují. Proč tomu tak je, jsme se zeptali profesora Emila Kadlece z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.

Proč jich je tolik

"Riziko nakažení roste s počtem infikovaných nymf. Klíště se vyvíjí 2–3 roky a prochází čtyřmi stádii. Třetím stádiem jsou nymfy, jež šplhají po vegetaci a číhají na větší savce včetně člověka. O počtu nymf rozhoduje přežívání larev, které závisí na tom, zdali larva najde svého hostitele," vysvětlil pro redakci eXtra.cz vývoj roztoče Tkadlec.

"Larva se může přeměnit na nymfu jen tehdy, když se na hostiteli nasaje krve. Kritickým hostitelem larev, které lezou po zemi, jsou drobní hlodavci," uvedl vědecký pracovník. Právě hlodavci byli v minulém roce přemoženi, tudíž se letos očekává vyšší výskyt klíšťat.

"Hlodavci jsou nejen hostiteli larev klíšťat, ale také rezervoárem patogenů (viru klíšťové encefalitidy, borélií způsobujících lymeskou boreliózu, anaplasem, rickettsií, babesií a dalších). Proto po přemnožení hlodavců lze vždy očekávat v dalším roce, tj. letos, vyšší počty infikovaných nymf, a tím také vyšší riziko nakažení klíšťovými chorobami," uzavřel odborník.

Encefalitida a ochrana

Klíšťová encefalitida je závažná infekční choroba centrální nervové soustavy člověka. Virus v Evropě přenáší klíště obecné a specifická léčba není stále dostupná. Nejúčinnějším způsobem ochrany je tedy očkování. Proti lymeské borelióze dosud očkování není. Chraňte tedy sebe i své děti prostředky na prevenci proti klíšťatům.

Související články

Další články