Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Na oslavy je příliš brzo! Koronavirus umocní blížící se chřipková sezona, varuje Flegr

Jaroslav Flégr
Zdroj: reprofoto CNN Prima News
Koronavirus
Vládní nařízení podle všeho zabírají a koronavirová situace v Česku se lepší. V to věří i evoluční biolog Jaroslav Flegr (62), zároveň ale varuje, že ještě nesmíme polevit. Velkým rizikem je totiž podle známého parazitologa blížící se chřipková sezona, která sílu covidu-19 ještě umocní. „V chladu stoupá nakažlivost všech respiračních infekcí. Data z jara ukazují, že u tohoto koronaviru to bude zhruba na dvojnásobek,“ upozorňuje Flegr.

Počet nových případů s koronavirem klesá. Myslíte, že jsme na dobré cestě?

Jestli nebyl aktuální pokles počtů nakažených způsoben pouze poklesem množství provedených testů, které, jak se obávám, klesaly velmi podobným tempem, potom jsme na dobré cestě. Bohužel stávajícím tempem by trvalo příliš dlouho, než bychom se dostali na počty nakažených, při kterých hygiena může začít znovu trasovat a přestat trasování pouze předstírat. Je tedy velkou otázkou, zda se nám podaří uvolnit přeplněné nemocnice do začátku chřipkové sezóny.

Veřejnost i řada politiků přitom volá po rozvolnění. Souhlasíte s nimi?

V žádném případě není možné začít uvolňovat nařízení v současné době. Ledaže by nám šlo o skokové uvolnění kapacit v domovech seniorů a výrazné snížení počtů pacientů s poruchami imunity, cukrovkou, srdečními a dýchacími potížemi a nadváhou.

Vláda směřuje uvolnění především na Vánoce, aby si je lidé mohli alespoň trochu užít. Můžeme pak čekat opět velký nárůst?

Určitě. Ale předpokládám, že po podzimních zkušenostech se už nenajde blázen, který by situaci takto podcenil. Bohužel nárůst můžeme očekávat i tehdy, když k žádným výraznějším uvolněním nedojde. V chladu stoupá nakažlivost všech respiračních infekcí. Data z jara ukazují, že u tohoto koronaviru to bude zhruba na dvojnásobek. Takže ani v současnosti platná opatření nebudou v chřipkové sezóně k zabrzdění epidemie stačit.

Podle dřívějších slov Romana Prymuly se koronavirus šířil hlavně ve školách. Ty ale teď chce vláda otevřít. Jste pro?

Domnívám se, že toto opatření by se mělo uvolnit jako první. Nicméně si myslím, že prezenční účast na výuce by i v takovém případě měla být letos nepovinná. Někteří rodiče patrně upřednostní po dobu epidemie distanční výuku či dokonce domácí výuku, což by bylo jedině dobře.

Proč myslíte?

Jakékoli snížení počtů žáků ve třídách může totiž podstatně zmenšit riziko nákazy žáků i učitelů. Je přitom otázkou, zda do paralelně běžícího distančního vyučování žáků by se nedali nějakým způsobem zapojit dobrovolníci, či studenti pedagogických škol.

Kdy podle vás tato epidemie skončí?

Jsem pozitivní a věřím, že na jaře s příchodem oteplení a vakcíny. A díky ní se to už příští podzim nebude opakovat.

Související články

Další články