Trendy tagy Jana Paurová Extra Host (pořad) Počasí Bohumín

Nejnovější kauzy

Na nebi se objevila nejjasnější kometa za desetiletí: Co předurčuje a jak ji pozorovat

Zdroj: pixabay
+ Další fotografie
ASTRO
Od 9. července je na obloze dobře pozorovatelná nejjasnější kometa za posledních třináct let. Kometu Neowise je možné spatřit pouhýma očima. A viditelná bude až do poloviny srpna. Kdy se její pozorování vyplatí nejvíce?

Legendy o kometách dávají za pravdu

První záznamy o kometách sahají daleko do minulosti, a to až do kronik starověkých a středověkých Číňanů. Další zmínky najdeme u Řeků a Římanů. Lidé odedávna věřili, že komety jsou předzvěstí mimořádných událostí. Nebeské úkazy zvěstovaly přírodní katastrofy, smrtící epidemie a mnohdy i smrt panovníka. A historie dává těmto legendám za pravdu. V době, kdy byl zavražděn Julius Caesar, jasně zářila kometa. Rovněž zářila na jaře roku 1316, kdy Praha lehla popelem při velkém požáru.

bankveten5

Nejlepší podmínky pro pozorování komety Neowise

Kometa Neowise byla v posledních dnech nejlépe pozorovatelná v brzkých ranních hodinách. Nyní bude pozorovatelná po celou noc. Kometu uvidíme zhruba od 22:30 nízko nad severo-severozápadním obzorem. Nejlepší podmínky k pozorování bude mít po víkendu a výše nad obzor se dostane začátkem příštího týdne. Milovníci astronomie jásají a už nyní vznikla řada snímků tohoto vesmírného úkazu..

Související články

Další články