Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Na nebi se objevila nejjasnější kometa za desetiletí: Co předurčuje a jak ji pozorovat

Na nebi se objevila nejjasnější kometa za desetiletí: Co předurčuje a jak ji pozorovat
Zdroj: pixabay
+ Další fotografie
ASTRO
Od 9. července je na obloze dobře pozorovatelná nejjasnější kometa za posledních třináct let. Kometu Neowise je možné spatřit pouhýma očima. A viditelná bude až do poloviny srpna. Kdy se její pozorování vyplatí nejvíce?

Legendy o kometách dávají za pravdu

První záznamy o kometách sahají daleko do minulosti, a to až do kronik starověkých a středověkých Číňanů. Další zmínky najdeme u Řeků a Římanů. Lidé odedávna věřili, že komety jsou předzvěstí mimořádných událostí. Nebeské úkazy zvěstovaly přírodní katastrofy, smrtící epidemie a mnohdy i smrt panovníka. A historie dává těmto legendám za pravdu. V době, kdy byl zavražděn Julius Caesar, jasně zářila kometa. Rovněž zářila na jaře roku 1316, kdy Praha lehla popelem při velkém požáru.

Nejlepší podmínky pro pozorování komety Neowise

Kometa Neowise byla v posledních dnech nejlépe pozorovatelná v brzkých ranních hodinách. Nyní bude pozorovatelná po celou noc. Kometu uvidíme zhruba od 22:30 nízko nad severo-severozápadním obzorem. Nejlepší podmínky k pozorování bude mít po víkendu a výše nad obzor se dostane začátkem příštího týdne. Milovníci astronomie jásají a už nyní vznikla řada snímků tohoto vesmírného úkazu..

Související články

Další články