Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Na místo sochy Koněva někdo postavil záchod. Mluvčí Prahy 6 to drsně odsoudil

Socha Koněva byla odstraněna 3. dubna 2020.
Zdroj: profimedia.cz
útok
Socha sovětského maršála Ivana Koněva na Praze 6 byla řadu let terčem vandalů i předmětem bouřlivých politických debat. Její odstranění z Dejvic bylo provázeno nevolí ze strany ruské diplomacie, která dokonce zahájila proti Praze 6 trestní stíhání. Názor na sochu vyjádřil jeden z kreativních občanů i poté, co byla odstraněna. Na její místo totiž někdo postavil porcelánový záchod.

Radnice Prahy 6 sochu Ivana Koněva nechala na začátku dubna odstranit, jelikož byla dlouhá léta terčem mnoha útoků. Na jejím místě se zřejmě z pátku na sobotu objevil porcelánový klozet. Informuje o tom server Novinky s odkazem na ČTK.

Hledá se viník

Mluvčí Prahy 6 Jan Daněk takový čin odsoudil a uvedl, že věc už prověřuje policie. "Prověřujeme to," uvedl a dodal, že záchod byl městskou částí již odstraněn. "Pokud má někdo potřebu se takto vyjadřovat ve dnech, které jsou oslavou konce druhé světové války, vypovídá to o tom, že má v hlavě spíš fekálie, než cokoliv jiného," uvedl.

Ivan Koněv v průběhu druhé světové války velel vojskům Rudé armády na východní frontě, která osvobodila od okupace německými nacisty velkou část východní Evropy. Podílel se i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956. V Rusku i u nás byl vyznamenám hned několika tituly. Jeho socha stála od roku 1980 na náměstí Interbrigády v Praze 6.

Nyní se nachází v depozitáři v Měšicích u Prahy. Do budoucna by mohla být přesunuta do Ruska.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy