Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Na ministerstvu se bojí mé popularity, míní Roman Prymula. Vojtěch to odmítá

Roman Prymula a Adam Vojtěch.
Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
odchod
Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula už minulý týden ohlásil, že chce na ministerstvu skončit. Jako jeden z důvodů Prymula uvedl zavádění bezpečnostních prověrek, které jsou účelově mířeny proti němu. To však ministr zdravotnictví Adam Vojtěch odmítl s tím, že bezpečnostní prověrky jsou běžná záležitost a Prymulovy domněnky nejsou nijak opodstatněné.

Roman Prymula se domnívá, že ministerstvo zdravotnictví zavedlo povinné bezpečnostní prověrky kvůli tomu, že se v rámci resortu bojí jeho popularity. Termín pro získání prověrky měli náměstci do půlky března, v Prymulově případě to bylo do konce června, jelikož Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) v jeho případě dosud nerozhodl.

Účelně namířené proti němu

Resort zavedl povinné bezpečnostní prověrky pro náměstky na nejnižší stupeň „důvěrné“ loni v březnu. Tehdy to ministerstvo odůvodnilo tím, že se blíží předsednictví Česka v Evropské unii a s tím souvisí zpracovávání citlivých dokumentů.

„Vnímal jsem to jako účelovou věc, protože se mě tady bojí. To je jednoduché vysvětlení,“ řekl k zavedení prověrek Prymula Seznam Zprávám. Doplnil, že se ho na ministerstvu bojí kvůli jeho popularitě.

Vojtěch to odmítá

Adam Vojtěch pokládá Prymulovo vyjádření za nekorektní a očekává, že Prymula skončí na ministerstvu na konci května. Potvrdil to serveru iDnes.

„Bezpečnostní prověrka je naprosto běžná záležitost, mají ji náměstci i na jiných resortech. To, že na zdravotnictví tato povinnost v minulosti nebyla, považuji spíše za raritu. Náměstci se musí seznamovat s citlivými dokumenty, je to tedy přirozený požadavek,“ vyvrátil Prymulovy domněnky Vojtěch. Tomu se také nelíbí, že Prymula o svém odchodu komunikuje skrze média.

S minulostí prý problémy nesouvisí

„Neřešili jsme to, mě to nezajímá, protože já tady asi delší dobu stejně nebudu. Buď mě tady chtějí, nebo ne. Já tady nebudu, když mě tady chce někdo cvičit s prověrkou, o které si myslím, že je nekorektně vedená,“ uvedl náměstek. Ten si také myslí, že vyřízení jeho prověrky někdo schválně na Národním bezpečnostním úřadu zdržuje.

Roman Prymula odmítl, že by protahování vyřizování prověrky nějak souviselo s jeho obchodními vztahy z minulosti, kdy byl ředitelem královéhradecké fakultní nemocnice. V roce 2016 byl tehdejším ministrem zdravotnictví odvolán kvůli napojení na firmu Biovomed, kterou vlastnila Prymulova dcera.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy