Část Čechů zůstala v hotelích, část čekala na letišti. To znovu začalo fungovat teprve před pár hodinami. Klienti z Čech by měli být v pořádku. „Letoviska a hotely, kde jsou naši zákazníci, fungují bez problémů. Delegát je se zákazníky v kontaktu, nikdo nebyl zraněn a všichni jsou v pořádku,“ uvedla na svém Facebooku cestovní kancelář Alexandria a další cestovní kanceláře se k ní připojují.

Některé hotely museli zkontrolovat statici. Vysypala se okna a porušily zdi. Jestli se lidé do budov mohou vrátit, bude jasné až za pár hodin.

To ovšem není všechno, do dané oblasti se chystají další stovky českých turistů. Své zájezdy podle všeho zatím neruší, ale zahrnují kanceláře dotazy. „Samozřejmě se mnohem více ptají, jak vypadá konkrétní hotel a situace v lokalitě, kam se chystají na dovolenou. Je to otázka té nejaktuálnější komunikace cestovek s klienty,“ uvedl mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež pro TN.cz.

Papež také uvedl, že v případě, že klienti budou chtít zrušit své zájezdy, některé cestovní kanceláře se jim pokusí nabídnout alternativní řešení. Uprostřed sezony by to však nebylo nic jednoduchého, protože klienty by nebylo kam přesunout. Navíc pokud by klient trval na zrušení zájezdu úplně, své peníze zpátky pravděpodobně nedostane. „Z hlediska zákona nemají v tuto chvíli klienti nárok na vrácení peněz, pokud není v nepořádku přímo ta lokalita a hotel, kam jedou,“ vysvětlil mluvčí.