Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Na koště si čarodějnice mazaly drogy! Co nevíte o dnešní noci?

Na koště si čarodějnice mazaly drogy! Co nevíte o dnešní noci?
Zdroj: profimedia.cz
Magická Filipojakubská je tu! Co nevíte o svátku všech čarodějnic? A proč uměly čarodějnice létat na koštěti?

Na 30. dubna už tradičně připadá pálení čarodějnic, po celé republice budou plát ohně a bude se skákat přes vatry. Co jste ale o tomto lidovém zvyku nevěděli?

  • Pálení ohňů v poslední dubnový den není slovanským zvykem. Tento zvyk k nám přišel z německého prostředí. Komunisté pálení čarodějnic moc nepropagovali, ale po roce 1989 se ohně rozhořely znovu naplno je to příležitost k sousedskému potkávání se a pitkám.
  • Čarodějnice z části navazují na keltský svátek Beltine (příchod boha Belena). Příchod ohnivého boha znamená definitivní konec zimy.
  • V německy mluvících zemích se slaví tzv. Valpuržina noc. Valpurga je saská bohyně, která je patronkou všech čarodějnic
  • Oheň má očistný charakter. Pohlcuje vše zlé a mění vlastnosti mnoha substancí. Čarodějnice byly ve středověku upalovány, aby se očistila jejich hříšná duše.
  • Poslední dubnová noc je magická. Plní se sny a je možné si přičarovat věčnou lásku. Mladá děvčata skáčou přes oheň a myslí při tom na svého vyvoleného. Prohlubuje se sexuální magie, některé ženy věří, že obcují s pekelnými mocnostmi.
  • Jak vznikla vize létání na koštěti? Podle religionistických studií si bylinkářky natíraly klacky (koště) směsí z bylin (durman, rulík). Klacky pak používaly jako dilda a vkládaly si je mezi nohy. Přes sliznici se alkaloidy dostaly do těla a čarodějnice pak zažívaly halucinace, že mají schopnost létat.

Veronica Biasiol o Survivoru: Těžké to je pro obě strany, po Báře se mi stýská už teď, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy