Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Na koloběžce 80 km/h a bez pokuty? To jako vážně?

Na koloběžce 80 km/h a bez pokuty? To jako vážně?
Zdroj: evozidla.com
bezpečnost

Elektrokoloběžky schopné po městě nahánět většinu aut? Takový je dnešní svět. Věděli jste ale, že většina z nich nemá správně na silnici co dělat? Teprve letos 8. července totiž Ministerstvo dopravy zlegalizovalo první elektrickou koloběžku s rychlostí nad 25 km/h. Je to model Teverun Fighter Eleven+.

Konec „šedé zóny“

Podobně silné elektrické koloběžky donedávna fungovaly v šedé zóně. Všichni věděli, že nejsou úplně legální, ale nikdo je nekontroloval. Hodně se změnilo od 1. 4. 2024, kdy vstoupil v platnost zákon o povinném ručení. Ten po jezdci na koloběžce vyžadoval tzv. zelenou kartu. Konkrétně u všech strojů rychlejších než 25 km/h nebo těžších než 25 kg. Pak začaly policejní kontroly, kde se zjišťovalo, jestli mají jezdci povinné ručení. Zákonné podmínky ale vlastně nedovolují koloběžku rychlejší než 25 km/h. Tak jak se k nám vlastně takové stroje dostaly?

Jak to je s prodejem?

Prodejci musí vždy prodávat stroje, které splňují zákonem daná pravidla. A tak se to také děje. „U nás prodávané elektrokoloběžky Vsett a Teverun prodáváme zásadně pouze zablokované na rychlost 25 km/h,“ prohlásil manažer prodeje a marketingu webu Evozidla Jakub Špaček. Pokud se však majitel rozhodne, že bude uhánět mnohem rychleji, může odpojit omezovač a jezdit si tak rychle, jak mu to jeho stroj dovolí. To už je ale na jeho odpovědnost. Kromě povinného ručení, které vychází na pár set korun ročně, ale policisté začali vyžadovat i homologaci.

Co obnáší homologace?

Každé vozidlo, které se pohybuje po silnicích, musí být homologované. V podstatě musí projít souborem testů, které zjišťují, zda je vozidlo bezpečné pro provoz. „Testuje se elektromagnetická kompatibilita, brzdy, světla, vozidlo se měří, váží, doplňuje se kompletní dokumentace, atd.,“uvedl Špaček. „Takové testování a dodání dokumentace není úplně jednoduchá věc. Je za tím spousta úsilí i finančních prostředků. My jako výhradní distributor značky Teverun na českém trhu, jsme investovali do našich zákazníků a homologovali první elektrickou koloběžku s rychlostí nad 25 km/h. A věříme, že u jednoho stroje nezůstane. Postupně chceme nabídku legálních koloběžek rozšiřovat.“

Na koloběžce 80 km/h a bez pokuty? To jako vážně?

Takže koloběžky teď dostanou SPZ?

Koloběžky jako ostatní vozidlo kategorie Z nemají povinnost registrace. Při nákupu homologované koloběžky dostanete technické osvědčení, které vydává prodejce. Stejně tak je potřeba mít sjednané povinné ručení a mít řidičský průkaz příslušné skupiny (v tomto případě stačí B nebo A1). „Vozidlu kategorie ‚Z‘ byl vydán doklad (výpis technického osvědčení) podle vyhlášky č. 153/2023 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, kterým by se měl řidič prokazovat při silniční kontrole,“ prohlásila kpt. Violeta Siřišťová, tisková mluvčí Policie ČR.

Jak a kde si pořídit homologovanou koloběžku?

Teverun Fighter Eleven+, tedy první legální koloběžku s tak vysokou rychlostí, si seženete na eshopu Evozidla.com, který má prodejnu v Ostravě. Tam si můžete koloběžku a mnoho jiného i vyzkoušet na vlastní kůži. A pokud budete chtít, odpoví vám na všechny dotazy, se kterými si poradí. A vlastně proč si elektrokoloběžku nevybrat, vždyť je to levný, rychlý a kompaktní stroj pro cestování po městě i mimo něj.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy