Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

VIDEO: Na Kanárech bouchla sopka, probudila se po 50 letech, co čeští turisté?

Zdroj: profimedia.cz
přírodní živel

Vulkán Teneguía začal chrlit lávu a hustý dým. Výbuch sopky na ostrově La Palma na Kanárských ostrovech uvrhl do nejistoty mnoho českých turistů, kteří v této destinaci pobývají. Budou se muset evakuovat?

Ostrov La Palma na Kanárských ostrovech zasáhl výbuch sopky Teneguía v Montaňa Rajada. Ten vyvolal strach nejen tamních obyvatel, ale způsobil obavy i mnoha turistům, kteří na ostrově pobývají, včetně Čechů.

Sopka se probudila po 50 letech

Za posledních pět dní seismologové naměřili přes 4200 otřesů a vydali druhý nejvyšší stupeň varování. Obyvatelé i turisté se musí připravit na případnou evakuaci. V neděli odpoledne pak začal vulkán skutečně soptit. Stoupá z něj sloup bílého a černého dýmu a také se z něj valí láva.

Úřady začaly s evakuací desítek lidí, kteří mají problémy s pohybem. K evakuaci se v okolí sopky chystá zhruba tisícovka lidí a k zásahu se připravila také armáda. Činnost sopky od minulého týdne doprovázejí tisíce otřesů, nejsilnější z nich měl podle listu El País 4,2 stupně. Teneguía o sobě dala slyšet naposledy přesně před padesáti lety, v roce 1971.

Zatím k evakuaci nedošlo

Na ostrov míří každoročně mnoho Čechů. Jakým způsobem se jich nynější situace dotkne? "V současné situaci nejsou čeští turisté evakuováni. Výbuch sopky se jich zatím nedotkl," uvedl pro Extra.cz Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří ČR v době, kdy se na erupci vulkánu všichni připravovali. Aktuální vývoj podle něj cestovní kanceláře bedlivě sledují. Většina našich turistů však zřejmě není sopkou přímo ohrožena. "Čekáme, co se bude dít dál," dodal Papež.

Na Kanárských ostrovech jsou nyní podle Papeže řádově stovky českých turistů. V době před koronavirovou pandemií byly ostrovy zaplněny turisty ještě mnohem více. Ostrov La Palma, který obývá na 85 tisíc obyvatel, není mezi turisty tolik oblíbený jako další ostrovy Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote nebo Tenerife.


Související články

Další články