Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Na jaře vydatné deště, v létě zlé sucho: Velká předpověď počasí od Dagmar Honsové

+ Další 2 fotografie
Po teplotně nadprůměrné zimě bude podobně pokračovat i jaro. Řekla nám to přední expertka na počasí Dagmar Honsová (40). Zároveň předpokládá, že po deštivých měsících přijde opět suché léto. Záviset to bude na sněhové pokrývce, která je však letos v Česku téměř k nevidění.

Pro mnoho Čechů vytoužené jaro pomalu klepe na dveře. Odbornice na počasí Dagmar Honsová očekává, že bude teplotně nadprůměrné. Bude tak pokračovat trend, který už známe i z letošní zimy.

„Sezónní klimatologické modely musíme brát s rezervou, ale zatím to vypadá, že po klimaticky nadprůměrné zimě bude teplotně nadprůměrným i letošní jaro. Modely ukazují, že ve střední Evropě budou skutečně převládat teploty nadprůměrné, jestliže je zařadíme do kontextu vývoje teploty v letech 1960 až 1991. Dobrá zpráva je, že podle modelů nebude letošní jaro suché, srážkové úhrny by naopak měly být průměrné,“ řekla eXtra.cz Honsová.

Zase suché léto?

Zatímco na jaře by měly suchu předejít vydatné deště, zatím se zdá, že v létě Česko opět čekají nepříjemná sucha.

„Co se týče sucha v létě, nemáme příliš dobrou startovací pozici. Na území Česka letos v zimě neležel a neleží žádný sníh, a to ani ve vyšších nadmořských výškách. Na horách také většinou leží přinejlepším metr sněhu. A hladina podzemních vod bývá právě na jaře doplňována roztátým sněhem,“ předpovídá Honsová. „Ale nebuďme ještě pesimističtí, protože zima ještě neskončila a sníh může napadnout klidně i v březnu,“ dává naději nejenom českým zemědělcům.

Na další podrobnosti o výhledu počasí na jaro a léto se podívejte ve videu na začátku článku.

Související články

Další články