Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Na Islandu se otřásá sopka Askja: Její výbuch ochromí dopravu v celé Evropě

Askja se v posledních dnech otřásá.
Zdroj: Wikipedie
ohrožení
Velká omezení v dopravě by postihla Evropu, kdyby vybuchla islandská sopka Askja. Ta naposledy vybuchla v roce 1961 a od roku 2010 jsou u ní zaznamenávány občasné otřesy. Podle odborníků začala 6. listopadu podložím sopky otřásat série zemětřesení a intenzita a frekvence se stále stupňují. Informuje o tom server iDnes s odkazem na zahraniční meteostanice.

V okolí sopky bylo v posledních dnech zaznamenáno několik stovek otřesů, za týden jich bylo přes 600. Proto se odborníci obávají, že by mohla sopka vybuchnout. Nejsilnější zemětřesení dosáhlo intenzity 3,4.

Odborníci z webu Severe Weather Europe, kteří sledují počasí v severských zemích, ale dodávají, že otřesy jsou tektonického původu a zatím nepozorují pohyb magmatu, který by výbuch předznamenával.

„Série zemětřesení vypadá, že je pouze tektonického původu. Zatím nepozorujeme žádné známky pohybu magmatu v mělkých úrovních sopečné kůry. Co se děje hlouběji, však s jistotou říci nemůžeme,“ uvedl Jón Frímann Jónsson z portálu Iceland Geology.

Kdyby sopka vybuchla, znamenalo by to velké komplikace v dopravě po celé Evropě. Sopečný popel by na několik dní ochromil leteckou dopravu, což se v minulosti také stalo. Když v roce 2010 vybuchla islandská sopka Eyjafjallajokull, na šest dní byl uzavřen letecký prostor nad celou Evropou, což s sebou neslo velké ekonomické ztráty.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy