Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Na Hromnice o hodinu více: 2. února se slaví svátek boha hromu Peruna i Den palačinek

K Hromnicím patří zapalování hromniček.
Zdroj: Pixabay
PRANOSTIKY

Na Hromnice o hodinu více. Tradiční pranostiku vztahující se k 2. únoru známe všichni, víte ovšem, že ona hodina trvá ve skutečnosti 80 minut? Svátek je spojen s oslavou boha hromu Peruna a měl u nás dlouhou tradici, která se dnes však už často vytrácí. Lidé vyrábějí a zapalují v oknech hromničky a jedí palačinky. V redakci eXtra.cz jsme se podívali na to, jaké další tradice a pranostiky jsou s Hromnicemi spojené a jakou má souvislost s křesťanským dnem Uvedení Páně do chrámu.

Hromnice jsou označení svátku, který slavíme 2. února a jenž v křesťanství odpovídá dni Uvedení Páně do chrámu. Den předtím se navíc slaví keltský svátek Imbolc. Ačkoli jsou dnes tyto dny spojeny s oslavami příchodu jara, dříve tomu tak nebylo.

Svátek boha hromu Peruna

Hromnice jsou, jak název napovídá, spojeny s ohněm, bouří a bleskem. Naši předkové tento den slavili ještě před příchodem křesťanství uctíváním boha hromů a blesků Peruna. Ten se měl v tento den probouzet ze zimního spánku a přinášet s sebou první bouřky po zimě.

Naproti tomu datum svátku Uvedení Páně do chrámu bylo na tento den stanoveno podle biblických čtyřiceti dní od narození Páně v Římě v 5. století, kde boha hromu neznali. Souvislost je tedy dá se říci náhodná a domněnka, že měl tento křesťanský svátek pohanské Hromnice nahradit, mylná.

Jak oslavit Hromnice?

Nejznámějším zvykem na Hromnice je svěcení svící, takzvaných hromniček, které se pak dávají do oken, aby spolu s modlitbou ochránily domácnost během bouře. Jedná se o vysoké úzké svíčky, které si můžete snadno vyrobit i sami. Stačí k tomu knot, vosk a vyšší sklenice, která odolá horké lázni. Ve sklenici poté rozpustíte vosk, do kterého opakovaně namáčíte knot a necháváte zaschnout, dokud nezískáte požadovanou tloušťku.

Tradičním pokrmem spojeným s Hromnicemi se v průběhu let staly palačinky a tento den se tedy dokonce rovněž označuje za Den palačinek, jak uvádí web Toprecepty, který přidává i několik ověřených receptů na tento nadýchaný pokrm.

Na Hromnice o hodinu více

Nejznámější pranostika spojená s Hromnicemi je rozhodně Na Hromnice o hodinu více. Není to ovšem jediná pranostika spojená s tím, že Země neobíhá kolem Slunce v kružnici, ale po elipse, a tím během roku kolísá i okamžik, kdy je Slunce v nejvyšším bodě své dráhy a její rotace má vliv na světlo. Jako další se často s tou hromnicovou uvádí Na nový rok o slepičí krok. Na Tři krále o krok dále.

Jak uvádí web ČT24, podle těchto pranostik můžeme dnes převést, že slepičí krok trvá 7 minut a normální krok minut 14. Hromnické "o hodinu více" je pak ve skutečnosti 1 hodina 20 minut.

Pranostiky na Hromnice

Na Hromnice skřivánek musí vrznout, i kdyby měl zmrznout.

Když na Hromnice ze střech teče, zima dlouho se povleče.

Je-li o Hromnicích studeno, přijde brzy jaro.

Zelené Hromnice - bílé Velikonoce.

Na Hromnice jasná noc, bude ještě mrazů moc.

Na Hromnice, zimy polovice.

Leze-li jezevec o Hromnicích z díry, za čtyři neděle zpátky zas pílí.

Na Hromnice půl píce a půl krajíce.

Na Hromnice chumelice, netrvá pak zima více.

Přejdou Hromnice - je konec sanice.

O Hromnicích mrzne - medvěd bourá boudu, jen to vrzne.

O Hromnicích milejší ovčákovi vlk nežli slunce.

Proč musí skřivan vrznout?

Dalším pořekadlem, které je na Hromnice hojně používáno, je že Skřivan musí vrznout, i kdyby měl zmrznout. Toto tvrzení blíže upřesňuje archiv The Epoch Times: "Nejstarší zmínka o skřivanech ve spojení s Hromnicemi pochází ze spisu pana Ctibora Tovačovského z Cimburka 'Hádání pravdy a lži o kněžské zboží a panování jich' z roku 1457. V té době byl užíván tzv. juliánský kalendář, a tak tehdejší 2. únor odpovídal dnešnímu 11. únoru."

Dříve tedy byl skřivan skutečně spojován právě s datem Hromnic, kdy se vracel z teplých krajin a takzvaně "přinášel jaro". S přechodem na dnešní gregoriánský kalendář v roce 1584 se Hromnice posunuly na současný, pro skřivana ještě nepříznivý termín.

Petr Švancara se opřel do Novotného a Survivoru: Kvůli genderovému pravidlu si nebral servítky

Související články

Další články

Nejnovější kauzy