Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Na Hradě svítí 30 tisíc svíček za oběti covidu: Za smrt některých neseme odpovědnost my sami, řekl Zeman

Na Hradě svítí 30 tisíc svíček za oběti covidu: Za smrt některých neseme odpovědnost my sami, řekl Zeman
Zdroj: profimedia
koronavirus česko

Na nádvořích Pražského hradu se dnes večer postupně rozhořelo téměř 30.000 svíček - symbolicky jedna za každého člověka, který v Česku od loňského března s koronavirem zemřel. První svíčku zapálil prezident Miloš Zeman (76) společně s manželkou Ivanou (56) a dcerou Kateřinou (27). Po něm svíčky zapalovaly desítky dalších. S covidem dosud v Česku zemřelo víc než 29.700 lidí.

Miloš Zeman v úvodu pietního aktu za oběti epidemie covidu řekl, že za smrt některých z nich neseme odpovědnost my sami, a to svou lhostejností a lehkomyslností.

"A zejména tím, že jsme podlehli pokušení rozvolňovat předčasně," uvedl. Doufá, že se z toho lidé poučili a budou se dál chovat s pokorou.

Prezident vyjádřil také úctu a poděkování zdravotníkům a dalším lidem, kteří s epidemií bojovali a bojují. Zaslouží si podle něj nejen poděkování, ale i patřičné ocenění své práce. 

"A já se za to chci zasadit," prohlásil Zeman. Závěrem vyjádřil naději, že nejpozději v září tohoto roku především díky masivnímu očkování epidemie v Česku skončí. 

"Budeme na ni vzpomínat jako na strašný sen a budeme věřit, že aspoň v době naší generace se nic podobného nebude opakovat," dodal Zeman.

Bílé svíčky zcela zaplnily třetí nádvoří Pražského hradu, část druhého a první nádvoří. Ze svíček byla také vytvořena symbolická cesta od všech vstupů, která návštěvníky navede k pietnímu místu na třetím nádvoří, u kterého mohli nechat květinu.

Svíčky připomínající oběti epidemie pořadatelé umístili do plastových kelímků, což zdůvodnili ochranou před větrem i rozteklým voskem. 

Někteří ale takovou podobu uctění památky obětí kritizovali na sociálních sítích jako neuctivou i neekologickou. 

"Každý se vyrovnáváme se ztrátou blízkých jinak, rozdílně prožíváme pietu. Uctít památku zemřelých na nádvoří Pražského hradu z 30.000 jednorázových plastových pivních kelímků nám ale přijde neuctivé k pozůstalým i přírodě," uvedla na twitteru například ekologická organizace Greenpeace.

Zapalování svíček doprovodila hudba hradní stráže. Dvě hodiny před půlnocí, už za úplné tmy, se má na krátkou chvíli zhasnout osvětlení uvnitř nádvoří. 

Areál Pražského hradu bude dnes výjimečně otevřený až do půlnoci.


Souboj liliputů na Clash of the Stars: Malej Zmijozel hubne, Obr mluví o tiché vodě

Související články

Další články

Nejnovější kauzy