Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Na co dát pozor, pokud měníte dodavatele elektřiny? Jaké jsou typické fígle?

Na co dát pozor, pokud měníte dodavatele elektřiny? Jaké jsou typické fígle?
Zdroj: shutterstock.com
Rady a tipy

Slyšeli jste už o energošmejdech? Jde o firmy a jedince, kteří chodí od domu k domu a přesvědčují chudáky staroušky, že mají změnit svého dodavatele elektřiny a plynu. Ti podepíší a pak se nestačí divit, protože přijdou o tisíce. Na druhou stranu by byla škoda se o peníze, které můžete změnou dodavatele elektřiny ušetřit, připravit. Myslíte si, že vám srážka s nimi nehrozí? Chyba lávky, energošmejdi působí také na internetu! Jak se jim vyhnout a jak hned poznat jejich fígle?

Srovnání ceny elektřiny na internetu je jednoduché. Stačí opsat pár údajů z posledního vyúčtování a po chvilce získáte nabídku vhodných tarifů. Dodavatelů elektřiny je bezmála stovka a asi nikdo nemá čas a chuť se jejich tarify probírat. Na vás pak je vybrat si takový, kterému můžete důvěřovat a u kterého bude nabídka skutečně fér. Proto jsou na trhu srovnavače, které to udělají za vás. Co vše by vás mělo varovat?

1. Srovnávají nesrovnatelné. „Nemá cenu srovnávat letošní fakturu s nabídkami elektřiny pro příští rok. I vaše cena se totiž příští rok změní. Proto vám nejdříve najdeme vaší cenu pro příští rok, tedy kolik budete platit, pokud neuděláte žádnou změnu, a tu srovnáme s cenou u konkurence, pokud byste změnu udělali. Srovnáváme rok příští v cenách, které bude mít zákazník bez změny dodavatele, s cenami, které by zákazník platil novému dodavateli,“ upozorňuje Lukáš Kaňok ze společnosti Kalkulator.cz, která se zabývá srovnáváním cen elektřiny.

2. Nenabízejí všechno. Abyste se mohli dobře rozhodnout, potřebujete všechny informace, to je jasné. Co když vám ale některé srovnávače schválně zamlčí některé nabídky, které by vás mohly oslovit? Bohužel, právě to se často děje: „Na rozdíl od některé konkurence si zakládáme na tom, že sledujeme ceníky naprosto všech dodavatelů elektřiny, i když je to značně náročné. Zákazník tak u nás najde naprosto všechny veřejné tarify,“ konstatoval Lukáš Kaňok.

3. Srovnávají to nejdražší s nejlevnějším. Kalkulačku lze totiž naprogramovat tak, aby srovnávala například nejdražší tarif jednoho dodavatele s nejlevnějším dodavatele, který je preferovaný. „My rozhodně žádného dodavatele neupřednostňujeme. Naši operátoři nejsou hodnoceni podle toho, kolik smluv přihrají určitému dodavateli, ale za kvalitu práce. Ta se posuzuje podle toho, zda jsou naši zákazníci spokojeni,“ uvádí Lukáš Kaňok.

4. Nepožadují přesné vstupní údaje. „Naši zákazníci se někdy diví, proč po nich chceme, aby nám sdělili, kolik elektřiny spotřebovali vloni, nebo jaký mají jistič. Ale bez těchto upřesňujících údajů vám nikdo nabídku nepředloží, bylo by to zcela nesmyslné,“ vysvětluje Lukáš Kaňok a dodává: „Když se našich zákazníků ptáme na tyto údaje, není to z naší strany zvědavost, ale nutnost. Pokud vám někdo střelí nabídku od boku, nevěřte mu a upalujte pryč!“

5. Bez telefonu ani ránu. Na většině srovnávacích stránek je povinným údajem vaše telefonní číslo. Než dokončíte své hledání nejvýhodnějšího dodavatele, už vám někdo volá a nutí vám toho, od koho má nejlepší provize. „U nás od zákazníka chceme vyplnit pouze e-mailovou adresu, kam zákazníkovi pošleme jeho kalkulaci, aby se k ní mohl kdykoliv vrátit a mohl si třeba překontrolovat vyplněné údaje nebo výsledky probrat doma. Telefon nám dává zákazník až tehdy, když chce, abychom mu zavolali nebo mu připravili smlouvu. Tak by to podle nás mělo fungovat všude,” uzavírá Lukáš Kaňok.

Další články

Nejnovější kauzy