Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Na Česko udeří velmi silné bouřky: Přidají se kroupy a přívalové deště, varují meteorologové

Česko zasáhne silný vítr.
Zdroj: Unsplash.com
+ Další 3 fotografie
výstraha
Podzim je za dveřmi a počasí se mění každým dnem. S chladnými rány přichází sychravé dny, deště a dokonce bouřky. Meteorologové vydali rovnou dvě výstrahy, které varují před velmi silnými bouřemi ženoucími se na Českou republiku. Zeptali jsme se i meteoroložky Dagmar Honsové, co se dá očekávat.

Český hydrometeorologický ústav vydal v pátek dopoledne dvě výstrahy, které se týkají blížících se silných bouří. V pátek později odpoledne a večer meteorologové varují před přívalovými srážkami s úhrny kolem 40 milimetrů, které budou doprovázet bouřky, ojediněle i silné. Přidat se mohou i kroupy a nárazy větru kolem 20 metrů za sekundu.

"Lokálně se očekává přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů apod. Nárazy větru mohou lámat větve stromů," varují meteorologové. Výstraha před silnými bouřkami platí pro část Středočeského, Jihočeského a Královéhradeckého kraje a pro celý Pardubický kraj a Vysočinu. Výstraha je platná od 16:00 do půlnoci.

Intenzivnější bouřky přijdou v sobotu

Druhá výstraha se týká těch velmi silných bouřek, které dorazí už v sobotu večer. Výstraha platí od sobotní 18. hodiny až do nedělní 6. hodiny ráno. Vyhlášena je pro část Jihomoravského kraje a pro celý Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj.

"Na východě území se bude ojediněle jednat i o velmi silné bouřky, tj. doprovázené krupobitím, přívalovým deštěm o intenzitě až 40 mm a nárazy větru až na 90 km/h. Silné bouřky očekáváme v pátek v odpoledních a večerních hodinách na východě území, v sobotu večer a v první polovině noci na Moravě a ve Slezsku, ale zřejmě nejintenzivnější bouřky přinese nedělní odpoledne a večer na východ území – kvůli výraznému střihu větru se mohou tvořit i supercelární bouřky, doprovázené nárazy větru až na 110 km/h, tj. vichřice," prozradila nám meteoroložka Dagmar Honsová.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy