Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině Jaromír Soukup

Na Česko udeří další lijáky a bouře: Sucho nahradí bleskové povodně

Na Česko udeří další lijáky a bouře: Sucho nahradí bleskové povodně
Zdroj: HZS Pardubického kraje
+ Další 4 fotografie
počasí
Letošní červen není tak teplý, jak jsou lidé zvyklí. Od začátku měsíce pořád prší, někde dokonce udeřily bleskové povodně a tropické teploty se zatím objevily jen párkrát. Meteoroložka Dagmar Honsová pro eXtra.cz prozradila, že od čtvrtka začne zase pršet a Česko zasáhnou bouřky.

Od čtvrtka opět zasáhnou Česko vydatné srážky a ojediněle i bouřky. "Očekáváme, že se denní srážkové úhrny budou zastavovat až na 60 mm a kvůli nasycení půdy vodou z víkendových dešťů tak opět hrozí rozvodnění toků," varovala Honsová z Meteopressu. Počasí v Česku bude ovlivňovat tlaková níže se středem nad střední Evropou, kterou bude střídat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu až počátkem příštího týdne.

Lijáky a bouřky přijdou ve čtvrtek

Od čtvrtka do konce týdne bude na území Česka převládat velká oblačnost s deštěm, přeháňkami a ojediněle bouřkami. Během středečního odpoledne se budou místy vyskytovat přeháňky a ojediněle i bouřky. Ve čtvrtek během dne meteorologové očekávají déšť na většině území a místy i bouřky.

Ojediněle to budou i srážky vydatné – kdy spadne 40 mm, v bouřkách to mohou být srážkové úhrny až na 60 mm. Podobný scénář bude psát i páteční den, pršet bude na většině území a místy udeří vydatný déšť. Bouřky by se měly vyskytovat už pouze ojediněle, ale i tak platí, že se srážkové úhrny mohou v maximech zastavit až mezi 40 a 60 mm. Může dojít k dalším vzestupům hladin řek.

První letní víkend proprší

Pršet bude i o víkendu. V sobotu 20. června startuje astronomické léto. Podle současných prognóz to ale vypadá, že vydatněji bude pršet zejména na Moravě a ve Slezsku, kde se bude stále ojediněle jednat o srážky vydatné a ojediněle bouřky. Podobně bohaté červny na srážky přinesly naposledy roky 2009, 2010 a 2013.

Oblačnosti začne ubývat a srážky ustávat po víkendu a teploty začnou stoupat. Na konci června se můžete těšit na tropické třicítky.

Monika Bagárová dál kojí dvouletou dceru: Nevím, jak přestat!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy