Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Na Česko se ženou vydatné deště a silný vítr, hrozí povodně: Mapy srážek

Zdroj: Adolf Horsinka / MAFRA /Profimedia.cz
Počasí
Na Českou republiku se opět řítí silný vítr, který ve středu doprovodí deště. Kvůli vydatným srážkám a tání sněhu hrozí nebezpečí podvodní. Český hydrometeorologický ústav tedy vydal v platnost výstrahu.

Ačkoli se nám mělo tento týden oteplit, nyní nám hrozí velké nebezpečí. ČHMÚ varuje před jevem s vysokou pravděpodobností výskytu silného větru, který zasáhne zejména Liberecký kraj. Silný vítr však nebude jediným problémem.

Nebezpečí povodní

Do Česka mají totiž namířeno vydatné deště. Pro Plzeňský kraj platí povodňová pohotovost a pro Jihočeský, Liberecký, Pardubický, Olomoucký a Moravskoslezský kraj platí povodňová bdělost.

Podle meteoroložky Dagmar Honsové můžeme během středy vydatné srážky očekávat zejména v horských oblastech. V kombinaci s odtáváním sněhu, které bude urychlovat nejen déšť a teploty nad bodem mrazu, ale i čerstvý vítr s nárazy kolem 55 km/h, bude docházet k vzestupům hladin řek, a to v Plzeňském a Jihočeském kraji.

Hydrologové varovali před 2. SPA (stupeň povodňové aktivity) na řekách Vydra a Křemelná a před 1. SPA na Otavě a Teplé a Studené Vltavě. Na pozoru musí být také na Liberecku, Pardubicku, Olomoucku a v Moravskoslezském kraji.

Situace se bude zlepšovat v průběhu pátečního dne. Mělo by se ochladit, srážek začne ubývat a od nadmořské výšky cca 600 m nad mořem budou sněhové srážky.

Ve fotogalerii naleznete mapy srážek.

Související články

Další články