Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Na Česko se ženou lijáky, hrozí povodně: ČHMÚ vydal výstrahu pro většinu území

Na Česko se ženou lijáky, hrozí povodně: ČHMÚ vydal výstrahu pro většinu území
Zdroj: HZS OK
+ Další 4 fotografie
Počasí
Do České republiky míří další vlna přívalových dešťů. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal v platnost výstrahu, jež platí pro většinu území republiky. V mnohých krajích pak hrozí povodně, ke kterým by mohlo dojít v důsledku rozvodnění řek.

ČHMÚ varuje před vydatnými dešti, silnými bouřkami a povodněmi. Výstraha platí pro většinu území od úterního večera až do čtvrtka. Meteorologové očekávají, že se situace bude postupně zhoršovat.

Největší pozor by si měli dávat lidé žijící na jihu a jihozápadě Čech. Měli by počítat s opravdu vydatnými dešti, přičemž může napršet až 70 mm. Před velmi vydatnými dešti varují meteorologové konkrétně České Budějovice, Český Krumlov, Kaplici, Prachatice, Trhové Sviny, Třeboň, Týn nad Vltavou a Vodňany.

Výstraha před povodněmi s vysokou pravděpodobností výskytu platí krom Jihočeského kraje také pro Plzeňský kraj - Horažďovice a Sušici.

Pro Středočeský, Olomoucký, Zlínský, Moravskoslezský kraj a Vysočinu vyhlásili meteorologové zatím jen mírný stupeň nebezpečí. Nicméně i zde se očekávají vydatné deště.

Doporučení ke zmírnění následků jevu dle ČHMÚ:

Zvýšený odtok vody z krajiny, průtoky vody přes komunikace, zanesení komunikací unášeným materiálem. Snížená viditelnost a riziko aquaplaningu. Zhoršený odvod srážkové vody kanalizací. Riziko podmáčení a následných sesuvů, snížení stability stromů v podmáčené půdě. Při silném dešti je třeba snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů nebo podemletí komunikací.

Podrobná předpověď na následující dny

Středa

Ve středu bude vydatně a trvale pršet na jihozápadě území. Na severovýchodě se budou vyskytovat bouřky a přívalové deště. V noci zataženo až oblačno. Přes den zataženo, na severu až oblačno. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat mezi 14 až 10 °C. Nejvyšší denní teploty pak mezi 17 až 22 °C, v jihozápadní polovině Čech kolem 14 °C, v 1000 m na horách kolem 12 °C. Mírný severovýchodní až severní, postupně v Čechách severozápadní vítr 2 až 5 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.

Čtvrtek

Ve čtvrtek bude podle předpovědi meteorologů převážně oblačno. Místy můžeme očekávat občasný déšť nebo přeháňky, zejména na východě ojediněle bouřky. Večer částečné ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat mezi 14 až 10 °C. Nejvyšší denní teploty pak mezi 20 až 24 °C.

Ve fotogalerii se můžete podívat na mapy srážek.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy