Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Na Česko se ženou extrémní lijáky, hrozí povodně: Meteorologové vydali výstrahu

Na Česko se ženou extrémní lijáky, hrozí povodně: Meteorologové vydali výstrahu
Zdroj: Pixabay.com
Počasí
Meteorologové varují Česko před povodněmi. Výstraha platí až do čtvrtečního rána. Vzhledem k již spadlým srážkám, ale i k těm očekávaným předpokládá Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vzestup hladin vodních toků. Zároveň pak upozorňují, že v Moravskoslezském kraji mohou lidé očekávat extrémní srážky.

Český hydrometeorologický ústav vydal v platnost hned dvě výstrahy. Obě samozřejmě souvisí se silnými dešti, které v posledních dnech zasáhly Českou republiku.

Extrémní srážky

Pro Moravskoslezský kraj platí výstraha před vysokým stupněm nebezpečí a povodňová pohotovost, a to až do čtvrteční šesté hodiny ranní. Meteorologové upozorňují, že na území Bohumína, Českého Těšína, Jablunkova, Karviné, Orlové a Třince budou extrémní srážky.

Nízký stupeň nebezpečí pak platí pro Rožnov pod Radhoštěm a Vsetín ze Zlínského kraje a pro Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí a Havířov z Moravskoslezského kraje.

"Během noci na některých stanicích napršelo kolem 60 mm. Srážky budou s proměnlivou intenzitou pokračovat i během dopoledne, očekáváme dalších 20 až 30 mm. Odpoledne budou srážky postupně ustávat," píše ČHMÚ.

Povodňová bdělost

Ve druhé výstraze varovali meteorologové před extrémními srážkami a nejvyšším stupněm nebezpečí. Výstraha pro Bohumín, Český Těšín, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Havířov, Jablunkov, Karvinou, Orlovou a Třinec. Varování pro Moravskoslezský kraj platilo do středeční druhé hodiny odpolední.

"Vzhledem k již spadlým a doznívajícím srážkám předpokládáme vzestupy hladin vodních toků k 2. stupni povodňové aktivity (SPA). V povodí Olše nelze vyloučit krátkodobé překročení 3. SPA," uváděli meteorologové na svých stránkách.

Související články

Další články