Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

Na Česko se žene SNĚHOVÁ KALAMITA: Připravte se, hrozí ZÁVĚJE a LAVINY!

Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
Výstraha ČHMÚ
Tento týden se v Česku počasí vyřádí do sytosti. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) musíme počítat s nepřetržitým sněžením i silným větrem. Výstrahu vydal nejenom před sněhem, kterého na řadě míst napadne až půl metru, ale i silným nárazovým větrem. Hrozí také tvorba sněhových jazyků, závějí a lavin.

Pokles teplot, sněžení a silný vítr. Na to se máme podle ČHMÚ připravit v tomto týdnu.

Od úterý do středy platí výstraha před silným větrem pro Prahu, Středočeský kraj, Plzeňský kraj, Jihočeský kraj, Pardubický kraj a Vysočinu. V Karlovarském kraji, Ústeckém kraji a Libereckém kraji si mají lidé dávat pozor až do čtvrtka.

Na většině území, zejména na horách, bude celý týden vydatně sněžit. Pokrývka vyroste na 5 až 15 centimetrů, ve výšinách to může být 10 až 40 centimetrů. Výstraha před sněhem neplatí jen pro Prahu, Jihomoravský kraj a Středočeský kraj.

Krkonoše a Jeseníky vyhlásily třetí stupeň lavinového nebezpečí, podle ČHMÚ hrozí od úterý do středy na všech horách tvorba závějí Řidiči si mají rovněž dát pozor na sněhové jazyky a přizpůsobit tomu styl jízdy. Tato výstraha se vyhnula Praze a Jihomoravskému kraji.

Pondělí

Zataženo až oblačno, na východě zpočátku místy jasno až polojasno. V Čechách na většině území občas sněžení v polohách pod 500 m déšť nebo déšť se sněhem. Srážky se během dne budou zvolna rozšiřovat i na Moravu a k večeru i do Slezska. Nejvyšší teploty -1 až +4 °C, ve východní polovině území -6 až -1 °C, v 1000 m na horách kolem -3 °C, v Jeseníkách a Beskydech kolem -7 °C. Slabý proměnlivý, v západní polovině Čech večer mírný západní až jihozápadní vítr 3 až 7 m/s.

Úterý

Převážně zataženo, občas sněžení, přechodně pod 400 m, v Čechách i pod 600 m déšť se sněhem nebo déšť, ojediněle i mrznoucí. Na horách vydatnější sněžení. Nejnižší noční teploty +2 až -3 °C, na Moravě a ve Slezsku -3 až -8 °C, na východě až -10 °C. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C, na východě -1 až +2 °C, v 1000 m na horách kolem -1 °C v Beskydech kolem -3 °C. Čerstvý západní vítr 4 až 9 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s (až 70 km/h), na horách kolem 25 m/s (90 km/h). V noci od vyšších, přes den od středních poloh místy tvorba sněhových jazyků, na horách i závějí. Na východě Moravy a ve Slezsku vítr mírný jihozápadní 3 až 7 m/s.

Středa

Převážně zataženo s občasným sněžením nebo sněhovými přeháňkami, v polohách pod 300 m přechodně i srážky smíšené. Na horách na severozápadě a severu vydatnější sněžení. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C. Nejvyšší denní teploty -1 až +3 °C. Čerstvý západní, postupně severozápadní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, na horách kolem 20 m/s a to zejména v Čechách. Od středních poloh místy tvorba sněhových jazyků, na horách i závějí.

Čtvrtek

Zataženo až oblačno, na většině území občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. Postupně jen místy sněhové přeháňky, na horách četnější. Nejnižší noční teploty 0 až -4 °C. Nejvyšší denní teploty -2 až +2 °C. Mírný severní až severozápadní vítr 3 až 7 m/s.

Pátek

Oblačno až zataženo, zpočátku místy sněžení. Postupně od severozápadu na většině území občasné sněžení, na západě a severozápadě Čech k večeru v polohách pod 400 m srážky smíšené nebo dešťové. Nejnižší noční teploty -1 až -5 °C, při protrhané oblačnosti ojediněle kolem -8 °C. Nejvyšší denní teploty -2 až +2 °C. Mírný severozápadní, postupně čerstvý západní až jihozápadní vítr 4 až 8 m/s s nárazy kolem 15 m/s, na horách kolem 20 m/s a od středních poloh tvorba sněhových jazyků a na horách závějí.

Víkend

Zataženo až oblačno, občas sněžení nebo sníh s deštěm, postupně pod 500 m srážky dešťové. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C. Čerstvý západní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, na horách kolem 20 m/s, od vyšších poloh tvorba sněhových jazyků , na horách závějí.

Související články

Další články