Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Na Česko se žene silný vichr: Zajistěte okna a dveře, bude to lítat

Zdroj: profimedia.cz
předpověď počasí
Na Českou republiku se žene silný vítr. Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu, která má trvat od nedělního poledne až do pondělního odpoledne. V některých částech Česka by se lidé měli připravit na čerstvý jižní až jihovýchodní vítr s nárazy nad 65 km/h.

V pondělí očekávejme převážně polojasno, k večeru od severozápadu přibývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C, při slabším větru až -4 °C. Nejvyšší denní teploty 9 až 13 °C, v Čechách místy kolem 15 °C, v 1000 m na horách kolem 8 °C, na Šumavě až 12 °C.

V západní polovině Čech vítr slabý proměnlivý nebo jihozápadní 1 až 4 m/s, jinak většinou čerstvý jižní až jihozápadní vítr 4 až 9 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s (až 70 km/h), na horách na severu 20 až 30 m/s (až 110 km/h). Vítr bude odpoledne postupně slábnout.

ČHMÚ vydal výstrahu pro Liberecký kraj, konkrétně pro Frýdlant, která platí od nedělního poledne do pondělní šesté hodiny ranní.

"Možná poškození stromů a lesních porostů, možné menší škody na budovách. Nebezpečí úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi, možné komplikace v dopravě. Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií," informuje Český hydrometeorologický ústav.

V teplém jižním až jihozápadním proudění bude v úterý přecházet přes naše území k jihovýchodu mělká brázda ve vyšších vrstvách atmosféry. V pátek začne postupovat od severu zvlněná studená fronta.

Za ní k nám bude zesilovat příliv studeného, postupně arktického vzduchu od severu až severovýchodu. V něm se bude do střední Evropy rozšiřovat tlaková výše od severozápadu.

Související články

Další články