Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Na Česko se valí silné bouřky, varují meteorologové: Léto může pokazit i krupobití

Zdroj: Profimedia.cz, eXtra.cz
Počasí
Podle meteorologů mohou Česko zasáhnout silné bouřky doprovázené krupobitím. V úterý prodloužili výstrahu, která je v platnosti do středy, a výstraha s výskytem velmi silných bouřek platí od středy do čtvrtka.

Rozpálené slunce nyní vystřídají silné bouřky, varují meteorologové. Po horkých dnech přichází ochlazení. Žene se na nás ne úplně přívětivé počasí. Český hydrometeorologický ústav prodloužil platnost výstrahy proti výskytu silných bouřek do středy. Ty mají být doprovázeny srážkami s úhrny kolem 45 mm a na některých místech dokonce i kroupami.

Výstraha platí pro Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj, hlavní město Praha, Středočeský kraj, Jihočeský kraj a Liberecký kraj. Nejvíce nás zasáhnou bouřky během odpoledne a ve večerních hodinách.

ČHMÚ vydal výstrahu i proti velmi silným bouřkám s kroupami. Tato výstraha platí od středy až do čtvrtka a na pozoru by měli být obyvatelé Královéhradeckého, Pardubického, Jihomoravského, Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského kraje. Také občané z Kraje Vysočina jsou v ohrožení před velmi silnými bouřkami.

Doporučení ke zmírnění následků jevu

Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na internetu ČHMÚ www.chmi.cz nebo v aplikaci mobilního telefonu.

Související články

Další články